“Gri pasaport” depreminde futbol boyutu: Münih Türkgücü de mi işin içinde?

AKP’li belediyelerin “insan kaçakçılığı” skandalından ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Ankara-Berlin arasında uluslararası krizi tetiklemesinden endişe edilen gri pasaport depreminde Almanya’nın en köklü Türk spor kulüplerinden Münih Türkgücü’nün de adı  geçiyor.

Çöküşün eşiğindeki, Alman liglerinde yer alan tek Türk kulübü Münih Türkgücü’nün adı Türkiye’ den Almanya’ya “insan kaçakçılığı” skandalına karıştı.

Bavyera Eyalet Meclisi’nin Birlik’90/Yeşiller partili milletvekili Cemal Bozoğlu geçen cuma Yeni Posta’ya yaptığı açıklamada konunun araştırılması için Bavyera’nın İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdiklerini bildirmişti. Yeni Posta’nın haber merkezinde de mevcut olan soru önergesi ”Sözde Değişim Programıyla İnsan Kaçakçılığı” başlığını taşıyor.

Cemal Bozoğlu

BOZOĞLU’NUN SORU ÖNERGESİ

Cemal Bozoğlu imzalı önergede şu ifadeler yer alıyor:

“Türk basınında yer alan, Almanya ile ‘sözde değişim programları’ aracılığıyla sistematik olarak organize edilmiş bir insan kaçakçılığına ilişkin mevcut spekülasyonlara göre, bu yolla Malatya ilinin Yeşilyurt köyünden 43 kişi 2020’de Hannover’e getirildi. Türkiye’de beş AKP’li belediyeden daha yaklaşık bin kişiye resmi hizmet damgalı ‘Gri Pasaport’ verilmiş ve değişim programları sona erdikten sonra bu şahıslar Türkiye’ye dönmemiştir.

Bu kişilerden 37’si, Urfa Ceylanpınar’dan sözde değişim programı yoluyla bir spor kulübü tarafından davet edildikten sonra Münih’e gelmiş.

Hükümete bu suçlamalar hakkında hangi bilgilere sahip olduğunu soruyorum. İddia edildiği gibi bu organize suç örgütünün elebaşları Nürnberg Belediyesi’ndeki yetkililerle görüştü mü? Bu kişiler sözde değişim programlarıyla Bavyera’ya gelip iltica başvurusunda bulundular mı?”

Milletvekili Cemal Bozoğlu, Alman basınına yansıyan açıklamalarında ise kapıya kilit vurmaya hazırlanan, Alman Üçüncü Ligi’nde mücadele eden, bu arada Münih Olimpiyat Stadyumu’nun da yeni sahibi olan Münih Türkgücü’nün sahte davetiyeleri hazırlayan kuruluşlar arasında yer aldığına dair iddialardan da söz ediyor.

AVUKAT MAHMUT ERDEM’İN ELİNDEKİ BELGEDE MEVCUT

Hamburg’da çalışmalarını sürdüren avukat Mahmut Erdem’in elinde bulunan bir  belgede de Türkgücü’ne atıfta bulunulduğundan söz eden Yeşil siyasetçi Cemal Bozoğlu Bavyera eyalet hükümetine verdiği soru önergesinde Urfa’dan “bir spor kulübünün daveti üzerine” Münih’e gelen 37 kişinin akıbetini soruyor. Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre ise Bozoğlu adı geçen spor kulübünün elindeki bulgulara göre Münih Türkgücü olduğunu kaydetti. Bozoğlu “sözde heyetin” uçakla geldikten sonra otobüsle Bavyera’ya geçtiklerinin de iddialar arasında yer aldığını bildirerek Bavyera’da ‘dev bir güvenlik boşluğu’na dikkat çekti. Diğer taraftan Aşağı Saksonya eyaletinde de Yeşiller AKP’li belediyelerin “insan kaçakçılığı” iddialarına yönelik benzer bir soru önergesini eyaletin İçişleri Bakanlığı’na iletmişti.

SOL PARTİLİ GÖKAY AKBULUT FEDERAL HÜKÜMETE SORDU

Öte yandan göre skandal Federal Meclis’e de taşındı. Sol Parti federal meclis milletvekili Gökay Akbulut  Alman hükümetine ‘Türkiye’de çok sayıda AKP’li belediye başkanının bir suç örgütünde ne tür bir rol oynadığı” yönünde bir soru önergesi verdi.

Çevre ve göçmen konularını merkez alan projeler ileri sürülerek AKP’li belediyelerin Almanya’ya sahte davetiyeler karşılığında gri hizmet pasaportuyla yaklaşık bin kişiyi Almanya’ya gönderdiği iddia ediliyor. Kişi başı 5 bin ila 8 bin avro ödeme yapıldığı tahmin edilen “insan kaçakçılığı” vakasında, ilk belirlemelere göre, 20 milyon avro tutarında bir paranın döndüğü de konuşulanlar arasında.

YENİ POSTA – MÜNİH

FOTO:  cemal-bozoglu.de