Hakkımızda

Yeni Posta’nın uzun yolculuğu yeni adımlarla sürüyor.

Yeni Posta, “kâğıt gazete” olarak 29 yıl önce sahneye çıktı ve ardından da dijital alanda ilk yayına giren gazetelerden biri oldu. Nitekim, haber portalı “www.yeniposta.de” adresiyle 1997 yılında web dünyasındaki yerini aldı.

Gazetemiz, Federal Almanya’nın Ulm kentinde Mustafa Bozdurgut tarafından 1992 yılında kuruldu ve Baden-Württemberg, Bavyera, Rheinland-Pfalz, Hessen eyaletlerinde okurla buluştu. Bugün Almanya’daki Türkçe yerel yayıncılık alanında “köklü ve kalıcı ilklerden” biridir.

Yeni Posta, yayınlarında Almanya’daki Türkiye kökenlilerin yaşantısına, hak ve taleplerine, sorunlarına, göçmen politikalarına ilişkin haberlere ağırlıklı olarak yer verdi. Gazetede yıllar içinde Baden-Württemberg eyalet başbakanlarından Lothar Späth, sendikacılar İsmail Kahraman, Yılmaz Karahasan, dilbilimci Berin Uyar, yazar Fakir Baykurt, Çalışma Bakanlığı E. Müşaviri  Hasan Karahaliloğlu, kabare ustası Şinasi Dikmen gibi isimler yazılarıyla, karikatüristler Muhsin Omurca, Erdoğan Karayel, Siyami Yozgat, Hayati Boyacıoğlu da çizgileriyle yer aldı.

Avrupa’daki Türkçe medyaya “GülüGülü” adlı mizah ve karikatür dergisini de kazandıran Yeni Posta sektörel yayınları, iş dünyasına yönelik rehberleri, takvimleri ile de çeşitli alanlarda hizmetlerini sürdürdü.

Yeni Posta, şimdi yepyeni bir adım atıyor.

AVRUPA HABER SİTESİ

60 yıllık Türk işgücü göçüne, yayınlarıyla çeyrek yüzyılı aşkın bu süredir bizzat eşlik eden Yeni Posta, yerel kimliğinden sıyrılıyor, yeni bir yüz ve formatla Nisan 2021’den itibaren bir “Avrupa haber sitesi” olarak okurlarla buluşuyor.

www.yeniposta.net özgürlükçü, bağımsız, emekten yana, laik ve aydınlanmacı bir anlayışın ürünü haberleriyle Avrupa’daki Türkiye kökenlilerin yaşamına ve Avrupa politikalarına ışık tutacak. Ayrıca yerel yayıncılık yapmayı da sürdürecek. Kendi bağımsız adreslerinde yerel haberciliği derinleştiren bu sitelere, ana haber çatısı altında da ulaşmak mümkün olacak.

Yerel haber sitesi anlayışıyla on yıllardır Baden-Württemberg ve Bavyera’da okur önüne çıkan Yeni Posta, yakın bir zaman içinde Almanya’nın diğer eyaletlerinde ve Türk nüfusun yoğun olduğu Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa gibi çevre ülkelerde özgün yerel haber siteleri kurmaya hazırlanıyor. Böylece haber ve ilan ağını genişletmeyi planlıyor.

Yeni Posta’nın bir başka hedefi de, Facebook, YouTube, İnstagram, Twitter, Telegram ve Clubhouse gibi sosyal medya platformlarında Avrupa’daki kişi ve kuruluşlara yönelik web tasarım hizmetleri sunmak.

EVRENSEL İLKELER

Olayların ardındaki gerçeği yakalamayı ve haberleştirmeyi hedefleyen Yeni Posta, “Gazetecilik bir kamu görevidir” denklemini, dolayısıyla “Evrensel Basın Meslek İlkeleri”ni kabul ediyor ve uyguluyor.

1- Yayınlarda hiç kimse ırkı, ulusu, cinsiyeti, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz.

2- Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı, genel ahlak anlayışını, din duygularını, aile kurumunun temel dayanaklarını sarsıcı ya da incitici yayın yapılamaz.

3- Kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez.

4- Kişi ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.

5- Kişilerin özel yaşamı -kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında- yayın konusu olamaz.

6- Soruşturulması gazetecilik imkânları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayımlanamaz.

7- Saklı kalması kaydıyla verilen bilgiler, kamu yararı ciddi bir biçimde gerektirmedikçe yayımlanamaz.

8- Bir basın organının dağıtım süreci tamamlanmadan o basın organının özel çabalarla gerçekleştirdiği ürün, bir başka basın organı tarafından kendi ürünüymüş gibi kamuoyuna sunulamaz. Ajanslardan alınan özel ürünlerin kaynağının belirtilmesine özen gösterilir.

9- Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez.

10- Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makûl nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.

11- Gazeteci, kaynaklarının gizliliğini korur. Kaynağın, kamuoyunu kişisel, siyasal, ekonomik ve benzeri nedenlerle yanıltmayı amaçladığı haller bunun dışındadır.

12- Gazeteci, görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır.

13- Şiddet ve zorbalığı özendirici yayın yapmaktan kaçınılır.

14- İlan ve reklam niteliğindeki yayınların bu nitelikleri, tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.

15- Yayın tarihi için konulan zaman kaydına saygı gösterilir.

16- Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip haklarına saygı duyarlar.