Hanau katliamının birinci yılı: Affetmeyeceğiz, unutmayacağız!

Hanau’daki ırkçı cinayetlerin birinci yılında Almanya’nın çeşitli bölgelerinde protesto toplantıları düzenlendi.

Hanau’da 19 Şubat 2020 yılında gerçekleşen ırkçı katliamın üzerinden bir yıl geçti. Hanau’da gerçekleşen katliamı protesto etmek amacıyla, Almanya çapında birçok yerde protesto etkinlikleri düzenlendi. Çeşitli dernekler de yaptıkları açıklamalarla Hanau’daki ırkçı cinayetleri kınadı.

STUTTGART’TA PROTESTO

Stuttgart Dostluk ve Dayanşma Derneği (DİDF) tarafından pandemi nedeniyle iptal edilen Stuttgart mitingi bu kez yapıldı. Stuttgart Dostluk ve Dayanşma Derneği (DİDF) tarafından düzenlenen protesto mitingi 19 Şubat 2021 tarihinde Stuttgart Schlossplatz’da gerçekleşti. Mitingde “Kein vergeben, Kein vergessen, Gemeinsam gegen Rassismus!” belgisi kullanıldı.

ULM: ORTAK MİTİNGE MUM

Ulm’da Münsterplatz’da gerçekleşen ortak miting çağrısında, “O gün yanınızda bir mum da birlikte getirin ve dayanışma gösterin; çünkü, nefrete nefretle değil, dayanışmayla, birlikte mücadele edelim!” açıklamasına yer verildi.

Yapılan bu çağrıya 500’ün üzerinde Ulmlu miting meydanına gelerek destek verdi. Çağrıyı yapan DGB Gençlik, DİDF Gençlik, Contre Le Racisme, IG Metall Gençlik, BLM Ulm ve Jugend Aktiv’in Ulm miting meydanında birer konuşma yaparak ırkçılığa karşı her zaman mücadele edeceklerini açıkladılar.

Almanya’da düzenlenen protesto etkinlikleri başta; Köln, Hamburg, Berlin, Bielefeld, Krefeld, Nürnberg, Marburg, Frankfurt, Hanau, Mannheim, Stuttgart, Ulm, Münih şehirlerinde akşam saatlerinde yaklaşık 20 kentte gerçekleşti.

PROTESTO BİLDİRİSİ YAYINLAYAN DERNEKLER

Çok sayıda dernek ve federasyon da bildiriler yayınlayarak Hanau katliamını protesto etti. Türkiye Enstitüsü Siyaset, Tarih ve Göçmen Sorunları Enstitüsü Başkanı Dr. Halil Özak (Türkei Institut für Politik, Geschichte und Migrationsforschung e.V.) yayınladığı bildiride, “Hanau katliamının tekrarı, boş ve hoş sözlerle değil, hayatın her alanında yapısal ırkçılığa ve kurumlardaki ırkçılığa karşı mücadele vererek engellenebilir” dedi.

Ayrıca DİTİB, YTB, ATİB, ABTTF, AABF dernekleri de yayınladıkları bildiri ve basın açıklamalarıyla Hanau katliamını protesto ederek karşı çıktılar.

YENİ POSTA-STUTTGART