Hannover Başsavcılığından AKP’li belediyelerden “insan kaçakçılığı” iddiası: Ersin Kilit sahte belge düzenlemiş

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nden Almanya’nın Hannover kentine geldiği belirlenen ve 43 kişinin geri dönmediği olayla ilgili Hannover Başsavcısı Thomas Klinge çok önemli açıklamalarda bulundu.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile ortaya çıkan, Elazığ Arıcak, Akçakiraz, Baskil, Ordu Korgan, Tokat Erbaa ve Bursa Yıldırım gibi ilçelerde de benzer olayların yaşandığı iddia edilen “insan kaçakçılığı” Almanya’da detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Başsavcı Thomas Klinge olayın elebaşlarından biri olduğu tahmin edilen Ersin Kilit adlı kişi hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. Ersin KİLİT, 30 Temmuz – 30 Ağustos 2020 arasında Türkiye’de birden fazla kişiye sahte davetiye çıkarmakla ve  Almanya’ya vizesiz girmelerini sağlamakla suçlanıyor. Klinge, Türkiye’den 53 kişinin davet edildiğini, 46 kişinin ise

Bunu takip ettiğini, beş kişinin iltica başvurusunda bulunduğunun belirlendiğini belirtti.

Öte yandan insan kaçakçılığı çerçevesinde kişi başı 6 bin ila 8 bin avro ödeme yapıldığı tahmin ediliyor.

Kamuoyuna yansıyan bir diğer iddia ise yine Bingöllü bir isim. Bingöl Servi eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı iddiaları reddediyor. Bu arada, Türkiye’deki belediyelerin kamu görevlisi olmayanlara da gri hizmet pasaportları verebildiğine dikkat çekiliyor.

Diğer taraftan Kocaeli Dilovası ve Ankara Kızılcahamam belediyelerinin de 6 Ağustos 2020’de, Hannover kentine gezi düzenleme kararının salgın nedeniyle gerçekleştirilemediği, Kızılcahamam Belediye Meclisi’ndeki karara, İYİ Partili üç meclis üyesinin ise şerh koyduğu da gelen bilgiler arasında.

YENİ POSTA – HANNOVER

FOTO:A.A.