Hava ağırlaşıyor: Fransa’da nikâh merasimlerine yabancı ülkelerin bayraklarına yasak geliyor

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklifiyle söz konusu maddenin tasarıya eklenmesi için oylama yapıldı. Senatörler, maddenin tasarıya eklenmesini kabul etti. Bu maddeye göre, belediye başkanlarına belediyede yapılan nikâh merasimlerinde ve belediyenin çevresinde Fransız ve AB dışındaki ülkelerin bayraklarını bulundurma yasağı getirme yetkisi veriliyor.

Söz konusu maddenin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis’in de onayı gerekiyor.

“SKANDAL KARAR” TEPKİSİ

LR Senatörü Jacqueline Eustache-Brinio, yaptığı açıklamada, “Nikah merasiminde bayrakların ne işi var? Burası futbol maçı değil. Neden bu (yabancı) bayraklar birkaç yıldır kamusal alanı işgal etme noktasına geliyor?” ifadesini kullandı.

Yeşiller Partisinden (EELV) Senatör Thomas Dossus ise yaptığı açıklamada, bu maddeyi skandal olarak nitelendirdi.

EELV Senatörü Esther Benbassa da “Ulusumuzun bir parçası olan kişileri tamamen dışlıyorsunuz. Müslümanlara saldırıyorsunuz ve onların normal şekilde yaşamasını engelliyorsunuz” dedi.

“ÖTEKİLEŞTİRME” ELEŞTİRİLERİ

Ulusal Meclis’te 16 Şubat’ta kabul edilen tasarı, Senato’da görüşülmeye devam ediliyor. Tasarı, Senato’da yapılacak oylama sonrası tekrar Meclis’te oylanacak. Tasarı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor.

Senato’da yasa tasarısına, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını ve havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddelerin eklenmesi kararlaştırılmıştı.

YENİ POSTA-PARİS

FOTO: A.A.