Haziranda dijital aşı kartı geliyor: Ya son kullanma tarihi ve temel haklar?

Almanya’da dijital aşı sertifikası haziran ayı sonunda uygulamaya girecek. Ancak Federal Sağlık Bakanlığı aşının koruyucu etkisinin ne kadar süre geçerli olduğu ve temel hakları ne kadar koruduğu konusuna bir türlü açıklık getiremiyor.

Alman Etik Kurulu’nun aksi değerlendirmesine ve yeni Sars-CoV-2 koronavirüsüne karşı aşıların etki süresi hakkındaki bilimsel bilgi eksikliğe rağmen, Federal Sağlık Bakanlığı bazı temel hakların geri alınmasını sağlayan dijital aşı kartının tanıtımını sürdürüyor.  Bakanlığa göre, AB tarafından onaylanan aşıları da kapsayan aşılama zamanı ve aşı türü gibi temel bilgiler belgede dijital olarak saklanabiliyor. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Sağlık Bakanı Jens Spahn dijital sağlık kartı projesini ileriye taşırken, korona aşılarının süresiyle ilgili açıklamaları ise atlatmaya çalışıyor.

Telepolis haber sitesinden Harald Neuber konuyla ilgili bir haber-analiz kaleme aldı. Buna göre, ilgili bakanlık dijital aşı kartının 2021 yılının ikinci çeyreğinin sonunda kullanıma sunulabileceğini varsayıyor. Ancak 18 Mart’taki çevrimiçi görüşmede bakanlık uzmanları kendilerine merkezi bir soruyu sormadılar: Onaylı korona aşıları ve dolayısıyla korona aşı sertifikasının ne kadar süreyle geçerli olacak?

Bu soruyu Federal Meclis’in Sol Parti’li milletvekili ve sağlık politikaları uzmanı Achim Kessler sordu. Robert Koch Enstitüsü de bu konuda henüz yeterli bilimsel veriye sahip değil.

Harald Neuber’in haberinde konuyla ilgili özetle şu noktalara dikkat çekiliyor:

“KENDİLERİ SORUP KENDİLERİ YANITLAMIŞ”

“Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki dokuz hafta içinde -haziran ayı sonuna kadar- tamamen aşılanmış kişilerin belirli özgürlükleri geri kazanacağını, ancak ne kadar süre yararlanabileceğini söyleyemediği bağışıklık kartlarını uygulamaya koymak istiyor. ‘Geri kazandıkları özgürlükler’, bu konu oldukça önemli. Çünkü ‘kendi kendilerine’ sordukları sorular ve ‘kendi kendilerine’ verilen yanıtlarda durum açıkça belirtilmiş.

Avrupa Komisyonu, seyahat etmeyi kolaylaştıran aşılar, testler ve Covid-19 atlatmış kişilerin sağlık durumunu  içeren dijital sertifikaların  AB çapında  tanınmasını düzenleyen bir yönetmelik taslağı sundu. Alman Sağlık Bakanlığı ise yetersiz bilimsel verinin ve dijital aşı sertifikası sahipleri için yasal güvenlik eksikliğinin farkında görünüyor. Zira milletvekili Kessler’in sorusuna verilen yanıtta sağlık bakanlığı sorunu kabul ederken, basın bürosu Telepolis’in içerikle ilgili sorusuna net yanıt vermekten kaçındı. Geçerlilik süresi sorulduğunda, bakanlık, konuya girmeden, yalnızca ‘Dijital Aşı Sertifikasına İlişkin Sorular ve Cevaplar’dan kopyalanmış pasajlar gönderdi.

Bu nedenle ‘bağışıklık sertifikası’ olarak da adlandırılan dijital aşı kartlarının, aşıların virüs bulaşma üzerindeki etkisi onaylanmadan veya aşının etkinliğinin süresi bilinmeden geleceği çok açık.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.