Her şeyiniz algı, had bilmezlik!

Vilvoorde Belediyesi’nde şoförlük yapan bir sosyal medya kullanıcısının Belçika’nın en önde gelen onkoloji profesörlerinden biri olan Prof. Dr. Sevilay Altıntaş ile “sağlık tartışması”na girmesi had bilmezliğin en somut örneği olarak karşımıza çıktı.

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, her yıl dünyadaki en başarılı üniversiteler sıralaması yapar. 2020 yılında en kaliteli üniversiteler sıralamasında Türkiye’den ilk 500’e giren tek üniversite, Koç Üniversitesi.

Belçika’nın tam 8 üniversitesi var en kaliteli ilk 500’de. Koç Üniversitesi 465. sırada yer alırken, Belçika’dan Leuven Katolik Üniversitesi (KUL) 84. sırada, ilk yüz içerisinde. Belçika’dan kaliteli üniversiteler sıralamasına giren üniversiteler şöyle: Gent Üniversitesi (GhentU) 134, Brüksel Katolik Üniversitesi (UCL) 189, Brüksel Serbest Üniversitesi (VUB) 200, Anvers Üniversitesi (UA) 238, Brüksel Özgür Üniversitesi (ULB) 250, Liege Üniversitesi (UL) 451 ve Hasselt Üniversitesi (UHasselt) 456.

En başarılı üniversiteler sıralamasında dünyada ilk 100’e giren Leuven Katolik Üniversitesi (KUL) 84. sırada yer alıyor. Tıp Fakültesi ki bu üniversitenin en önde gelen fakültesidir. KUL Tıp Fakültesi’nde “teşhis konulamayan bir Türk hasta”nın özel bir uçakla Türkiye’ye götürüldüğü duyuruldu.

Brüksel Başkonsolosluğu resmi sosyal medya hesabından yapılan fotoğraflı paylaşımda, “Belçika’da hastalığına teşhis konulamayan bir vatandaşımızı, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan ambulans uçakla bugün Brüksel’den ülkemize uğurladık” denildi.

Algı, psikoloji ve bilişsel bilimlerde duyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir. Algı duyu organlarının fiziksel uyarılmasıyla oluşan sinir sistemindeki sinyallerden oluşur.

Algı, çoğu zaman gerçeği yansıtmaz. Sadece fiziksel uyarılmayla oluşan sinyallerdir.

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “algı”nın anlamı ise “rüşvet, kazanç ve haşhaş sütünü toplamakta kullanılan kaşık.”

Yani, ver afyonu uyut toplumu…

HADSİZLİK DİZ BOYU

Başkonsolosluğun paylaşımının altına yorum yazan Anvers Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan Prof. Dr. Sevilay Altıntaş, “Belçika’da bir hekim olarak çok merak ettim bu hastamıza nasıl teşhis konulamamış acaba. Tıp Belçika’da üst düzeyde. Yardımcı olabilirdik. Gidişatından haberdar olmak isterim bu hastamızın. Geçmiş olsun” dedi.

Gerçekten ben de hastanın gidişatından haberdar olmak ve buradan sizlere aktarmak isterim.

Vilvoorde Belediyesi’nde şoförlük yapan bir sosyal medya kullanıcısının Belçika’nın en önde gelen onkoloji profesörlerinden biri olan Prof. Dr. Sevilay Altıntaş ile “sağlık tartışması”na girmesi had bilmezliğin en somut örneği olarak karşımıza çıktı.

Algıyla gelinen noktada hadsizlik de diz boyu elbette.

ÇANAĞA PİSLEMEK

Brüksel’de bankalara aracılık yapan bir işyerinin (courtier/komisyoncu) sahibi Rüstem Liman, sosyal medya paylaşımında “Aman canım kardeşlerim, sakın gavur bankalara gitmeyin! Müslüman kardeşinizin ajansına gelin!!! Saygılarımla” diye yazdı.

Yaptığı işin o “gâvur” dediği bankalar ile kredi almak isteyen vatandaş arasında aracılık/komisyonculuk yaparak para kazanmak olduğunu unutan “Müslüman kardeş”imiz, yaptığı paylaşımı bir süre sonra sildi.

Sahi o atasözü neydi…

FİKRET AYDEMİR-BRÜKSEL