“Hollanda direniyor”: Covid-19 kısıtlamaları protestosu

“Hollanda direniyor”: Covid-19 kısıtlamaları protestosu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.01.2022
11
A+
A-

Hollanda’da binlerce kişi, Amsterdam Belediyesi’nin yasaklamasına rağmen hükümetin Covid-19 kısıtlamaları ve aşı politikalarına karşı yürüdü.

 

“Hollanda direniyor” kuruluşu, başkent Amsterdam’daki Müzeler Meydanı’nda Covid-19 kısıtlamalarını protesto için yürüyüş düzenledi. Amsterdam’da üç farklı noktadan toplanarak müzeler meydanına gelen yaklaşık 20 bin kişi, “Faşizme hayır” ve “Diktatörlüğe hayır” sloganları attı.

Kısıtlamalara ve aşı politikalarına tepki gösteren eylemciler, “Artık yeter”, “Çocuklar bizim geleceğimiz, deney hayvanı değil”, “QR diktatörlüğüne hayır”, “Az kısıtlama çok sağlık hizmeti” ve “Test olmazsa virüs olmaz” yazılı pankartlar açtı.

ÇİFTÇİLER DE EYLEME DESTEK VERDİ

Yaklaşık 30 traktörle protestolara katılan çiftçiler hükümetin kısıtlamalara son vermesini istedi.

Traktörlere “Ne zaman bitecek?” ve “Özgürlük için buradayız” yazılı pankartlar asan çiftçiler, hükümetten normale dönmeye yönelik adımlar atmasını istedi.

Eyleme doktor önlüğüyle katılan bazı protestocular, hükümetten sağlık hizmetini iyileştirmesini talep etti.

YASAĞA RAĞMEN PROTESTO

Polis, Müzeler Meydanı’nın gösteri ve toplantılara yasak bölge ilan edilmesine rağmen göstericilerin toplanmasına müdahale etmedi.

Polis, alandan uzaklaşmalarını istediği sol grupları belediye otobüslerine bindirerek şehrin başka bir bölgesine nakletti.

Toplumsal olaylara müdahale aracının ve atlı polislerin hazırda bekletildiği gösteri alanına giden tramvay ve otobüslerin güzergâhları değiştirildi.

Çok sayıda polisin görev yaptığı ve geniş güvenlik önlemleri alınan gösteri, küçük çaptaki olayların ardından sona erdi.

YENİ POSTA – AMSTERDAM

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.