Hollanda’daki Türk toplumundan Sivas’a yardım eli: Bakkal borçları temizlendi

Sa*lgın sürecinde, koronavirüse karşı yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, Sivas’ta süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahiplerinin 4 mahalle bakkalına olan veresiye defterlerindeki tüm borçlarını ödeyerek sildiler.

Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı İbrahim Çitil, Hollanda’da yaşayan hayırseverlerden toplanan paralarla maddi durumu yetersiz Sivas’taki ailelerin veresiye borçlarının ödendiğini ve bunun yanı sıra 105 aileye yiyecek koli yardımı, 105 aileye, 150 TL’lik alışveriş çeki ulaştırdıklarını belirtti. Çitil, ayrıca iki ailenin sağlık giderlerini karşıladıklarını, beş ailenin kira, doğalgaz borcunu, bir ailenin kömür yakacağını ve iş yerleri kapanan 9 esnafın da borçlarını kapattıklarını kaydetti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı Çitil, daha önce olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelere yardımları sürdürdüklerini söyleyerek,  “Amacımız koronavirüs salgını döneminde ihtiyaç sahiplerine maddi destek vererek, yardımlaşma geleneğini sürdürmek” diye konuştu.

YAPILAN YARDIMLAR

Sivas’ın çevre mahallelerindeki 4 bakkala ait veresiye defterlerindeki tüm borçlar kapatıldı. Bununla birlikte 105 aileye koli yardımı, 105 aileye 150 TL’lik alışveriş çeki verildi. Bir ailenin kömür ihtiyacı giderildi. Yedi ailenin elektrik ve doğalgaz borçları ödendi. Üç ailenin 5 aylık kirası yatırıldı. Sınava hazırlanan öğrencilere kırtasiye yardımı yapıldı. Gündelik lokanta, çay ocakları ve inşaat işlerinde çalışıp, işsiz kalan 35 kişiye de maddi destek verildi. Başıboş sokak hayvanları da unutulmayarak, onlara da yiyecek alınarak katkıda bulunuldu.

YENİ POSTA-AMSTERDAM