Hükümet yine kesenin ağzını açtı: “Great” projesi yeniden başlıyor

Birleşik Krallık hükümeti, 2011 yılında başlayan ve ülke ekonomisine bugüne kadar 4,5 milyar sterlin girdi sağlayan GREAT projesine yeniden başlıyor.

Sanat, eğitim, girişimcilik, iş start-up’ları, kültür ve turizm alanlarındaki büyüme ve kalkınma projelerini destekleyen proje, kamu ve özel sektörün ortak girişimi olarak lanse edildi.

HEDEF, BÜYÜME VE KALKINMA

Başbakan Boris Johnson, G7 zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, Birleşik Krallık’ın büyüme ve kalkınma icraatlarıyla başta G7 ülkeleri olmak üzere, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere de öncülük yapmayı hedefliyor.

Dünyanın en gelişmiş ve refah düzeyi yüksek ülkelerinden biri olan Birleşik Krallık, ülkenin kamu ve özel sektörlerinin büyümesi için geliştirilen GREAT kampanyasıyla büyük bir atılım yapmayı hedefliyor.

Başlangıç dönemi için yıllık 60 milyon mhdulsı hibe verileceği duyurulan program ile Birleşik Krallık’ın işbirliği geliştirmek istediği ülkelerin kamu ve özel sektörlerinde ortak projeler yapılacak.

Proje kapsamında Avrupa ülkeleri de yer alıyor.

BREXİT SONRASI AB PROJELERİNE ALTERNATİF

Avrupa Birliği oibe programlarına benzetilen projenin, 140 ülkede 850 partner kurumla yürütüleceği açıklandı. Asya, Uzakdoğu, Amerika ve Avrupa ülkelerini kapsayan proje Birleşik Krallık’ın söz sahibi olduğu sektörlerdeki gücünü ve konumunu arttıracak.

Brexit ve Covid pandemisinin ekonomi, sanat, eğitim, ticaret gibi alanlarda açtığı yaraları sarmak için alternatif pazarlar ve rekabetçi politikalar yaratacaklarını söyleyen Boris Johnson, seçim dönemindeki vaatlerini yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: AA