Hüseyin Mat’tan Diyanet ve Cem Vakfı’na ağır ithamlar: “İnanmayanlara kapak oldu”

Diyanet ve Cem Vakfı’nın işbirliği içinde yıllarca gri pasaportlu “Alevi kılıklı sözde dedeleri” Avrupa‘ya gönderdiklerini bu yolla Alevi hareketini bölmeyi amaçladıklarını kaydeden AABF Başkanı Hüseyin Mat, AKP’li belediyelerin “insan kaçakçılığı” skandalı ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın da mercek altına aldığı ve geniş kapsamlı inceleme başlattığı, AKP’li en az altı belediyenin çevre ve göçmen başlıklı ortak projeler ve eğitim kapsamında düzenlediği sözde yurtdışı gezileri ile “hizmet damgalı pasaportla insan kaçakçılığı” skandalına tepkiler sürüyor.

Hüseyin Mat

Ağır ithamlar içeren bir açıklama yapan  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat’tan geldi.

“Şaşırmadık! Haklı çıktık” diyen Başkan Mat “Gri Dedeler ve Çeteler” başlıklı bir yazı da kaleme aldı.

“Bunları yıllarca anlattık. Dilimizde tüy bitti. Ama inanmayan, inatla anlamamak için direnen canlarımız oldu. Ama biz hep haklı çıktık” diyen AABK Başkanı Hüseyin Mat’ın yazısı şöyle:

DİYANET VE CEM VAKFI İŞBİRLİĞİ

“Gri Dedeler ve Çeteler…

Yıllardır Avrupa Alevi hareketini ve kazanımlarını hedef alan ve ortadan kaldırma adına elinden geleni ardına bırakmayan AKP/MHP ve resmi devlet ideolojisinin çürümüşlüğünü ve çöküşünü izlemeye devam ediyoruz.

Diyanet ve Cem Vakfı işbirliğiyle her yıl sayısı artırılarak, sözde dede oldukları iddia edilen haramzadelere Gri Pasaport vererek Avrupa’ya gönderdiler.

Alevi inancını inkâr eden, Ana/Dede diye bir inanç önderi yok diyen, Cemevi ibadethane değildir diyen bir Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bahsediyoruz.

Devletin kara kutusu, derin asimilasyon politikalarını belirleyen ve yürüten günümüzün şeyhülislam makamı olan Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle Muharrem ve Hızır aylarında sözümona Aleviliği öğretmek ve hizmet vermek amacıyla Avrupa’ya “Gri Pasaport” vererek dede kılıklı, devletin dedesi olan ama asla Alevi dedesi olmayan kişiliksizleri gönderdiler.

HEDEF ALEVİ HAREKETİNİ BÖLMEK

Tek amaçları Avrupa Alevi hareketini bölmek, parçalamak ve ortadan kaldırmaktı. Eski ve yeni istihbaratcılar Avrupa Alevi hareketine yönelik planlanan ve uygulamakta oldukları politikaları, operasyonları açık açık ulusal kanallarda bağıra bağıra anlattılar, anlatmaya da devam ediyorlar.

KATİLLERİ POSTA OTURTTULAR

Yetmedi Gülen Cemaati ve Cem Vakfı ile birlikte Cami-Cemevi asimilasyon projesini harekete geçirmeye çalıştılar. Yetmedi Alevi katillerini Avrupa’ya getirip cem organize ettiler ve katilleri Şah Hüseyin Postu’na otutturdular. Bu da yetmedi Türkiye’de cemevlerine davet ettiler, Şay Hüseyin Postu’na oturtup önlerinde diz çöktüler.

Son elde ettiğimiz kamu tüzel kişilik statüsü sonrası tekçi, ırkçı, şeriatçı AKP/MHP faşist iktidarının bize nasıl saldırdığını daha dün hep birlikte yaşadık. Bunlar yetmiyormuş gibi halen Avrupa’da Alevi ismi kullanılarak çakma dernek, federasyon, vakıf, enstitü gibi yapılar kuruluyor. Son olarak Şiacılar da devreye girdi.

ALEVİLİK KUŞATMA ALTINDA

Avrupa ve Türkiye’de Alevilik ve Aleviler siyasi, sosyal, kültürel, teolojik bir saldırının ve kuşatmanın içerisindeler.

Bunları yıllarca anlattık. Dilimizde tüy bitti. Ama inanmayan, inatla anlamamak için direnen canlarımız oldu. Ama biz hep haklı çıktık.

İNANMAYANLARA KAPAK OLDU

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nasıl bir çete örgütü gibi çalıştığı ortaya çıktı. Biz zaten biliyorduk nasıl çalıştıklarını, şaşırmadık. Bize bugüne kadar inanmayanlara güzel bir gazete kapağı oldu. Umarız artık bu şarlatanlara, devlet resmi ideolojisinin politikalarına ve karanlık emellerine hizmet eden çıkmaz.

Dünden bugüne devletin resmi ideolojisinin değirmenine su taşıyan, işbirlikçi ve ihanetçileri teşhir etmeye ve karşılarında durmaya devam edeceğiz.

Bizim tarafımız Hınzır Paşalar değil, Pir Sultan Abdal tarafıdır. ‘Dönen dönsün, biz dönmeyiz yolumuzdan’ diyenlerdeniz.

Alevilik vardır ve Alevilik haktır şiarıyla, kendimize özgün olan inancımızla ve ikrarımızla hizmet etmeye devam edeceğiz.

Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına yolumuza devam edeceğiz.

Gerçeklerin demine hüü, diyelim.

Aşk ile.”

ALMAN POLİSİ GRİ PASAPORTLULARIN PEŞİNDE

Öte yandan AKP’li belediyelerin insan kaçakçılığı skandalını  Almanya’da İçişleri Bakanlığı “organize şekilde resmi pasaportla insan ticareti” başlığı altında ele alıyor. Türkiye’den gelen gri pasaportlu kişileri takibe alan Alman güvenlik birimleri yakalanan kişilerin pasaportlarına el koyacak.

YENİ POSTA – KÖLN

FOTO: A.A.