İkinci kez korona gölgesinde Ramazan: Alman Başkanlardan mesaj var

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ile Belediye Başkan Yardımcısı ve Kiliseler Sorumlusu Uwe Becker Ramazan ayı dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladılar. Barış ve hoşgörü mesajı verilen açıklamada korona tedbirleri de anımsatıldı.

Yoğun bir Türkiye kökenli nüfusa da sahip olan Frankfurt’ta, Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ile Belediye Başkan Yardımcısı ve Kiliseler Sorumlusu Uwe Becker, Ramazan’ın ikinci kez farklı koşullar altında gerçekleştiğine işaret ederek “Zor zamanlara rağmen, tüm Müslümanlara kutsanmış ve huzurlu bir Ramazan diliyoruz. Özel buluşmalar ve birlikte iftar sofrasına oturmak bile şu anda sadece en küçük aile ortamlarında gerçekleşebiliyor. Ancak şimdi bu kriz zamanında birbirimizi desteklemeliyiz” dediler.

TEDBİRLER BAĞIŞLARI DA AZALTTI

Frankfurt’ta bir cami cemaatine yaptığı son ziyaretine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Feldmann, gönüllülerin korona kısıtlamalarını sahada kararlı ve tutarlı bir şekilde uyguladıklarını görmekten memnuniyet duyduğunu da dile getirdi.

Sosyal mesafe kuralı nedeniyle camideki inananların sayısının önemli ölçüde azaldığını kaydeden Feldmann “Yetkililer bana maalesef bunun camilerin bağış gelirlerini de etkilediğini söylediler. Çoğu kişi muhtemelen ilk kilitlenmede bunun farkında değildi. Dini cemaatler, özellikle pandemi zamanlarında birçok insan için vazgeçilmez bir destektir. İnanç istikrar verir, bir arada tutar. Ramazan ayında Müslümanlar, diğer dinlerin saygı, merhamet ve tevazu gibi değer sistemleri üzerinde düşünürler” dedi.

KÜLTÜR VE GELENEKLERDE BAĞLANTI NOKTALARI

Öte yandan Başkan Yardımcısı Becker de açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

“Kendi köklerinizin ve geleneklerinizin farkında olmak ve bunları yaşayabilmek ve aynı şekilde, toplumumuzu güçlendiren ortak bir değerler kümesinin yansıması önem taşıyor. Nihayetinde, bu gelenek aynı zamanda tek tanrılı dünya dinlerinin ortak bir unsuruna da işaret ediyor ve kültürlerimizin ve geleneklerimizin bağlantılı unsurlarıyla daha sık ilgilenmemiz gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Hıristiyanlar için oruç tutma zamanı ise  Paskalya’dan öncedir. Açıklık ve karşılıklı anlayış, barış içinde bir arada yaşamak için çok önemlidir.

“KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK ŞEHRİMİZ İÇİN ZENGİNLİKTİR”

Ramazan ayı Müslüman olmayanların başkalarının inançları hakkında düşünebilmeleri için de iyi bir fırsat olabilir. Beynelmilel olmak ve dolayısıyla kültürel ve dini çeşitlilik, şehrimiz ve toplumumuz için bir zenginliktir. Hepimizin korku yayanlara ve kışkırtanlara karşı barış içinde bir arada yaşamı teşvik etmemiz gerekiyor.”

YENİ POSTA – FRANKFURT