İkinci Soğuk Savaş’ta İsveçli Bakan: “Rusya, tüm Avrupa’yı tehdit ediyor”

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, “Rusya’nın son yıllardaki artan eylemleri başta İsveç olmak üzere tüm Avrupa’yı tehdit eder duruma geldi” dedi.

 

Askeri ve savunma gücünün ele alındığı bir programda konuşan İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğini tehdit ettiğini ileri sürdü. Hultqvist, “Rusya’nın son yıllardaki artan eylemleri başta İsveç olmak üzere tüm Avrupa’yı tehdit eder duruma geldi” dedi.

Tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerine göre kendi egemenlik haklarına sahip olduğunu hatırlatan Hultqvist, buna rağmen Rusya’nın uluslararası hukuka meydan okuyarak bazı ülkelerin güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı. Hultqvist, “NATO ile işbirliği yapmamız gerekir, Avrupa Birliği (AB) İsveç için önemli ve güvenli politik platformudur” dedi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, ABD’ye uyarıda bulunarak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını istemediğini dile getirmişti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise “İsveç’te dış siyasetimizi ve güvenlik politikalarımızı kendimiz belirleriz, dışarıdan kimse karışamaz” diyerek Putin’e tepki göstermişti.

YENİ POSTA-STOCKHOLM

FOTO: AA