İlim Yayma Vakfı’ndan Süleymaniye açıklaması

Süleymaniye Camii’nin siluetini gölgeleyen yurt binası nedeniyle eleştirilen İlim Yayma Vakfı’ndan, “Her tür fedakârlığı yapmaya hazırız” açıklaması geldi.

    

Süleymaniye Camii etrafına inşa edilen yurt binası nedeniyle uzun süredir eleştirilen İlim Yayma Vakfı yazılı bir açıklama yaptı. Twitter hesabından açıklamasını paylaşan vakıf, Süleymaniye’nin İstanbul’un ruhu olduğunu, vakfın varlık sebebinin de bu ruhu korumak olduğunu belirtti.

Vakıf, “Süleymaniye’nin ruhuna zarar verebilecek herhangi bir girişimi önce biz kabul etmeyiz. Süleymaniye’nin siluetinin korunması için üzerimize düşen her tür fedakârlığı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz” ifadesine yer vererek bu konuda ilgili kurum ve kuruluşları üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırdı.

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NDAN YANIT

Yurt binasının durdurulmasını isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da bu açıklamayı “olumlu” bulduğunu bildirdi. İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Mülk sahiplerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek konusunda yaptıkları açıklama kamusal vicdana ve yasal dayanaklara uyma konusunda olumlu bir gelişmedir” dedi.

YENİ POSTA – ANKARA

FOTO: AA