SPD’li siyasetçi Macit Karaahmetoğlu: “Türk kökenli seçmen SPD’nin başarısına önemli katkı sundu”

İlk sonuç: Türkiye kökenli seçmenden SPD’nin başarısına büyük katkı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Baden-Württemberg eyaleti SPD listesinden parlamento seçimine giren Macit Karaahmetoğlu, ilk sonuçların hemen ardından yaptığı açıklamada, partisinin ve Olaf Scholz’un başarısında Türkiye kökenli seçmenin payını bizzat gözlemlediğini söyledi. Karaahmetoğlu, SPD başkanlığındaki bir hükümetin Türkiye’deki sosyal demokrasinin de önünü açacağını belirtti.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video


Federal Almanya seçimlerinde ilk sonuçlar sosyal demokratlar (SPD) ile Hıristiyan demokrat iki parti (CDU ve CSU) arasında başa baş bir yarış olacağını ortaya koydu. İlk saatlerde SPD’nin CDU/CSU’dan yüzde 1 daha fazla oy aldığı bildirildi. Ancak CDU/CSU’nun 2017 seçimlerine göre ciddi oy kaybının Armin Laschet’in hükümet kurmasını engelleyici bir ağırlık oluşturabileceği yorumları da yapıldı.

Genel seçimler ertesinde Ludwigsburg’daki seçim etkinliğinde Yeni Posta’nın sorularını yanıtlayan SPD milletvekili adayı Macit Karaahmetoğlu, Olaf Scholz ve SPD’nin beklenmedik başarısında Türkiye kökenli Alman seçmenin büyük katkısı olduğunu belirtti. Söyleşi sırasında kendisinin federal meclise milletvekili olarak gidip gitmeyeceğinin henüz belli olmadığına dikkat çeken Türk asıllı politikacı, Olaf Scholz’un iki çıkışıyla büyük sıçramanın önünü açtığını hatırlattı.

Asgari saat ücretinin 12 avroya çıkarılacağı, kiralarda kiracılar lehine düzenlemeler yapılacağı vurgularının yanı sıra, emekliler ve göçmenler gibi dargelirli kesimlerin dikkatini üzerinde toplayan çıkışlarıyla Scholz’un, bundan iki ay önce hiç ihtimal verilmeyen bir sonucun yaratıcısı olduğunu kaydeden Karaahmetoğlu, bazı Türkiye kökenli seçmen gruplarının baraj altı kalan partilere oy vermesinin Alman sağının işine yaradığını hatırlattı.

SPD’li politikacı, Almanya’da kurulacak SPD başkanlığındaki bir koalisyon hükümetinin, Türkiye’deki sosyal demokrat harekete ve hukuk devleti arayışlarına büyük katkıda bulunacağını belirtirken, Almanya’daki Türkler kadar Türkiye’deki sosyal demokrasinin de sosyal demokrat bir Alman başbakanın desteğini hissedeceğini vurguladı.

Macit Karaahmetoğlu, muhtemel bir Olaf Scholz hükümetinin AB-Türkiye müzakerelerinde hukuk devleti ve insan hakları gibi konulardaki duyarlılığıyla Türkiye lehine ağırlığını koyacağı görüşünü de dile getirdi.

IŞIN ERTÜRK-LUDWİGSBURG