İngiliz hükümetinde karantina günleri yeniden gündemde

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Maliye Bakanı Rishi Sunak, yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan Sağlık Bakanı Sajid Javid’le temaslı oldukları gerekçesiyle karantinaya girdi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya göre, korona testinin pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı Javid’in bir gün önce görüştüğü Johnson ve Sunak, kendilerini evde tecrit ediyor. Boris Johnson, tecrit süresince bakanlarla uzaktan toplantılar yapmaya devam edecek.

Öte yandan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Johnson ve Sunak’ın, günlük olarak test edilecekleri ve bu nedenle karantinaya girmek zorunda kalmayacakları bir pilot programa katılacakları belirtilmişti. Muhalefet partileri, “Onlar için bir kural ve geri kalanımız için başka bir kural” olduğu gerekçesiyle bu uygulamaya karşı çıkmıştı. Gelen tepkilerin ardından bu pilot uygulamadan vazgeçildi.

İngiltere’de 54 bin 674 vaka tespit edilmiş, 41 kişi de hayatını kaybetmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede vakaların oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekerek “Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz’a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz” ifadesini kullanmıştı.

İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty de korona nedeniyle hastaneye yatış sayılarının haftalar içinde “oldukça korkutucu” seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA