İngiliz polisi: Başbakanlıktaki partilerle ilgili 300’den fazla fotoğrafı inceliyor

İngiliz polisi: Başbakanlıktaki partilerle ilgili 300’den fazla fotoğrafı inceliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.02.2022
Düzenleme: 01.02.2022 11:44
13
A+
A-

İngiltere’de polis, başbakanlık binasında yapılan ve Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen partilerle ilgili soruşturma kapsamında 300’den fazla fotoğraf ve 500 sayfadan fazla belgeyi incelediklerini bildirdi.

 

Londra polisinden yapılan açıklamada, Covid-19 kısıtlamaları sırasında hükümet binalarında yapıldığı iddia edilen 8 etkinliğin soruşturulduğu ifade edildi.

Söz konusu etkinliklerle ilgili Kabine Ofisi’nden bilgi istendiği belirtilen açıklamada, “Belgeleri, 28 Ocak cuma günü Kabine Ofisi’nden aldıktan sonra dinlenilmeleri için kimlerle iletişime geçilmesi gerektiğini doğrulamak için şimdi hızlıca gözden geçiriyoruz” ifadesine yer verildi.

Bu kapsamda Kabine Ofisi’nden gelen ve 300’den fazla fotoğraf ile 500 sayfadan fazla belgenin incelendiği aktarılan metinde, soruşturmanın ardından Covid-19 kısıtlamalarının makul bir mazeret olmaksızın ihlal edildiğinin tespiti durumunda para cezası bildirimi yapılabileceği kaydedildi.

PARTİ İDDİALARI

Başbakanlıkta, Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği en az 17 parti veya etkinlik yapıldığı öne sürülüyor. Bunlar arasında 19 Haziran 2020’de Başbakan Boris Johnson için yapılan doğum günü partisi ile Johnson’ın da katıldığı 20 Mayıs 2020’de Başbakanlık bahçesindeki etkinlik yer alıyor.

Johnson, 20 Mayıs ile ilgili iddiayı doğrulayarak özür dilemiş, “kendi içkinizi getirin” denilerek personelin davet edildiği etkinliğin “iş etkinliği” olduğunu sandığını söylemişti.

Muhalefet ve Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakâr Parti’den bazı milletvekilleri başbakanın istifasını isterken, düzenlenen etkinliklerle ilgili olarak Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sue Gray rapor yazmakla görevlendirilmişti.

Bu arada polis de Gray’in ilettiği bilgiler ve Başbakanlıktaki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında kendi soruşturmasını başlatmıştı. Gray’in yayımlanan raporunda, bazı etkinliklerin yapılmaması gerektiği ve Başbakanlığın “liderlik ve muhakeme başarısızlıkları” gösterdiği belirtilmişti.

Raporun yayımlanmasının ardından konuşan Johnson, özür dilemiş ancak istifa çağrılarını reddetmişti.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.