İngiltere Başbakanı Johnson: İngiliz füzeleri ve Türk SİHA’ları Ukrayna’da oyun bozuyor

İngiltere Başbakanı Johnson: İngiliz füzeleri ve Türk SİHA’ları Ukrayna’da oyun bozuyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 31.03.2022
5
A+
A-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin Ukrayna’ya sağladığı STARStreak yüksek hızlı hava savunma füzeleri ile Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’larının sahada “oyun bozucu”  rol oynadığına dikkat çekti.

 

Başbakan Johnson, Avam Kamarası’nın bir komitesinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili iç karartıcı mevzulardan birinin, “Putin’in olup bitenlerle ilgili gerçeği Rus halkından saklamaya çalışırken gösterdiği acımasızlık” olduğunu söyleyen Johnson, İngiliz hükümetinin, dezenformasyonla mücadele için bilgi ünitesi olduğunu söyledi.

Johnson, İngiltere’nin yaklaşımının, insanlara karşı “açık sözlü” olmak olduğunu ve Ukrayna sınırındaki Rus birlikleri hakkında bilgiler paylaştıklarını belirterek, “İnsanlar, Putin’in söylediği yalanlara karşı çok savunmasız” ifadesini kullandı.

Boris Johnson, ancak şu anda Rusya’da insanların olup bitenlerin farkına varmaya başladığına dair işaretler gördüklerinin altını çizdi.

“RUSYA’YA YAPTIRIMLARI YOĞUNLAŞTIRMALIYIZ”

Johnson, Rusya’ya yönelik yaptırımların da devam etmesi gerektiğine işaret ederek, “Kanaatimce, (Rusya Devlet Başkanı Putin’in) birliklerinin her biri Ukrayna’dan çıkana kadar yaptırımları yoğun bir programla artırmaya devam etmeliyiz” ifadesini kullandı. İngiltere Başbakanı Johnson, ülkesinin, kendisini savunan Ukrayna halkına verdiği desteği artıracağını vurguladı.

Johnson, ayrıca, İngiltere’nin Ukrayna’ya sağladığı STARStreak yüksek hızlı hava savunma füzeleri ile Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’larının sahada “oyun bozucu”  rol oynadığını bildirdi.

”İNGİLTERE, RUSYA’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ AMAÇLAMIYOR”

Johnson, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Putin için sarf ettiği “Bu adam iktidarda kalmamalı” sözlerinin hatırlatılması üzerine, İngiltere’nin Rusya’da rejim değişikliği veya Putin’in görevden alınmasını amaçlamadığını belirterek, “Biz sadece Ukrayna halkını korumaya yardım etmek ve onları kesinlikle barbarca ve mantıksız şiddete karşı korumak için yola çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.