İngiltere Başbakanı Johnson Irak Başbakanı’na yönelik saldırıyı kınadı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin konutuna silahlı insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıyı kınadı.

 

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya göre, Johnson, Irak Başbakanı Kazımi ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Kazımi’yi Bağdat’taki evinde hedef alan saldırıyı şiddetle kınayan ve yaralılara acil şifa dileyen Johnson, İngiltere’nin Irak halkının yanında olduğunu söyledi.

Johnson, Irak’ın uzun vadeli istikrarı için hayati önem taşıyan seçimlerin ardından, Kazımi’nin hükümet kurma çabalarını desteklediğini de belirtti.

KAZİMİ’NİN BAĞDAT’TAKİ EVİ VURULMUŞTU

Irak Başbakanı Kazımi’nin Bağdat’taki Yeşil Bölge’de yer alan evi bu sabah silahlı insansız hava aracıyla vurulmuş, Kazımi saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

Ülkede yapılan seçimlere itiraz eden İran’a yakın grupların, 5 Kasım’da düzenlediği gösteriler sırasında çıkan arbedede bir gösterici, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmişti.

Bu gelişme üzerine bazı İran’a yakın gruplar ve Şii milis güçleri, Kazımi’yi sert bir dille eleştirerek tehdide varan açıklamalarda bulunmuş, bir göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağı tehdidinde bulunmuştu.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA