İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 96 yaşında: 14 İngiliz başbakanı gördü

İngiltere tarihinin “en uzun süre tahtta kalan monarkı” Kraliçe 2. Elizabeth’in doğum günü dolayısıyla atlara olan ilgisini de yansıtan, iki midilliyle Windsor Kalesi’nde çekilen bir fotoğrafı yayınlandı. Kraliçe, doğum günü kapsamında, İngiliz hanedanının 4 kuşaktır kullandığı Norfolk kentindeki Sandringham Malikhanesi’nde ailesi ve arkadaşlarıyla bir araya gelecek.

 

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 96’ncı doğum günü, başkent Londra’da da Hyde Park’taki top atışlarıyla kutlandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer’ın yanı sıra İngiliz bakan ve milletvekilleri de Kraliçe’nin doğum gününü paylaştıkları mesajlarla tebrik etti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, Kraliçe Elizabeth, İngiltere’de 95-99 yaş grubundaki yaklaşık 124 bin kişiden biri ve bunların neredeyse dörtte üçü kadınlardan oluşuyor.

TELEVİZYONDAN CANLI YAYINLANAN İLK KRALİYET TAÇ GİYME TÖRENİ OLDU

Londra’nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı’ndaki 17 numaralı dairede 21 Nisan 1926’da dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümünün ardından Kraliçe unvanını aldı.

Kraliçe, 1952’de tahta çıktığında Joseph Stalin hâlâ Sovyetler Birliği’nin lideriydi. ABD Başkanı ise Harry Truman’dı. Kraliçe’nin 1953’teki taç giyme töreni, “televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni” oldu.

İNGİLTERE KRALİÇESİ, 14 İNGİLİZ BAŞBAKANI GÖRDÜ

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar toplam 14 İngiliz başbakanı gördü.

Kraliçenin tahtta kaldığı süre içinde Soğuk Savaş başlayıp biterken Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

EN UZUN SÜRE TAHTTA KALMA REKORUNU KIRDI

Kraliçe Elizabeth, İngiliz Monarşisinde 70 yıllık hükümdarlığıyla, “İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı” unvanına sahip.

Elizabeth, 2015’te 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırdı. 1901’de 81 yaşındayken hayatını kaybeden Kraliçe Victoria, 63 yıl 7 ay tahtta kalmıştı.

Kraliçe Elizabeth’in tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu Galler Prensi Charles’ın da “İngiltere’de en uzun süredir tahtı bekleyen varis” olmasına neden oldu.

İngiltere Kraliçesi’nin tahttaki 65’inci yılı 2017’de “Safir Yıldönümü” adı altında, 60’ıncı yılı “Pırlanta Yıldönümü” adıyla 2012’de, tahttaki 50’nci yılı “Altın Yıldönümü” adıyla 2002’de ve 25. yılı ise “Gümüş Yıldönümü” adıyla 1977’de kutlandı.

Kraliçenin tahta çıkışının 70’inci yılı “Platin Yıldönümü” adı altında bu yıl kutlanacak.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA