İngiltere Savunma Bakanı: “Görüşmelerin daha iyi bir atmosfere yol açtına inanıyorum”

İngiltere Savunma Bakanı: “Görüşmelerin daha iyi bir atmosfere yol açtına inanıyorum”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.02.2022
20
A+
A-

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus askerlerinin nizamının, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “her an” gerçekleşebileceği yönündeki ABD’nin değerlendirmesini doğruladığını ancak son diplomasi adımlarının gerginliği azaltmaya yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

 

Ben Wallace, Moskova’da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesinin ardından İngiliz Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi. Rus Bakan ile yapıcı ve samimi bir görüşme yaptığını kaydeden Wallace, Rusya’nın NATO’ya sunduğu anlaşma taslağını, NATO’nun buna cevabını, Minsk Anlaşmasının uygulanması gibi konuları detaylarıyla ele aldıklarını söyledi.

Ukrayna’nın işgalinin, hem Ukrayna hem Rusya hem de Avrupa’nın güvenliği açısından neden olabileceği trajik sonuçlar konusunda net olduğunu ifade eden Wallace, Rus Bakan’ın kendisine Ukrayna’yı işgal etmeyeceklerine dair güvence verdiğini aktardı.

Wallace, “NATO’nun bir savunma ittifakından daha fazlası olduğu” yönündeki algıları ele almak için “güven artırıcı önlemlere” de baktıklarını belirtti.

UKRAYNA’NIN İŞGALİ

Wallace, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “her an başlayabileceği” yönündeki sözlerinin hatırlatılıp, kendi değerlendirilmesinin sorulması üzerine, “Hem Belarus hem de Ukrayna’daki 100 binin üzerindeki Rus kuvvetinin nizamı, açıkçası bu büyüklükteki bir kuvvete bir dizi eylemde bulunma yeteneği veriyor, buna her an komşu bir ülkeyi işgal etmek de dahil” diye konuştu.

NATO’nun bir işgalin “trajik sonuçları” olacağını açıkça belirttiğini ve gerginliği azaltmak için ellerinden gelen her yolu deneyeceklerini ifade eden Wallace, o yüzden de Moskova’yı ziyaret ettiğini aktardı. Görüşmesinin Rusya’yla ilişkilerde “daha iyi bir atmosfere” yol açtığına inandığını belirten İngiliz Bakan, “Rus hükümetinden Ukrayna’yı işgal etme niyetlerinin olmadığını açıkça duydum, ayrıca bazı endişelerini dinledim” dedi.

Dün İngiliz Dışişleri Bakanı Liz Truss ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında gerçekleşen ve Lavrov’un mevkidaşını argümanlarına “sağır” olmakla suçladığı gergin görüşme de sorulan Wallace, kendisinin görüşmesinde “kesinlikle sağırlık veya körlük olmadığını” söyledi.

Wallace, “Biz Savunma Bakanlarıyız, çatışmada olanların sonuçlarının sorumluluğunu taşıyoruz. Ben ve Genelkurmay Başkanı, silahlı kuvvetlerden sorumluyuz ve herhangi bir şey ters giderse nihai bedeli ödeyenler biz oluruz. Bu profesyonel Rus ordusunda da farklı değil” dedi. Bu yüzden sorunları çözmenin ikisinin de çıkarına olduğunu kaydeden İngiliz Bakan, görüşmenin “gerilimi düşürmeye katkıda bulunduğunu umduğunu”, ancak “ikisi arasında hâlâ alınacak önemli bir yol olduğunu” söyledi.

YENİ POSTA-LONDRA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.