İngiltere’de normale doğru: Gerçek ödül töreni, gerçek seyirci

İngiltere’nin normale dönme adımları somutlaşıyor. BRIT müzik ödül töreni mayısta gerçek izleyici önünde Londra’da düzenlenecek

Britanyalılar, pandemiden çıkış planındaki adımlara harfi harfine uyarak, özgürlüklerini geri kazanmaya başlıyorlar. Aylar süren “tam kapanma” ve “aşı seferberliği” başarıyla yürütüldükçe, hayat da normale dönmeye başlıyor.

Müzik dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan BRIT (British Record Industry Trust) müzik ödülleri töreni bunlardan biri. Mayıs ayının 11’inde Londra’da O2 Arena’da gerçekleşecek tören için geri sayım başladı.

PATRONAJ PRENS WILLIAM’DA

Müzik endüstrisine kazandırdığı binlerce yetenek ile sadece Birleşik Krallık’ın değil, dünyanın en önemli ödüllerinden biri olan BRIT ödülleri, kendi adıyla anılan vakıf tarafından veriliyor. Bu vakıf, Birleşik Krallık’taki diğer pek çok vakıf gibi, Kraliyet Ailesine tarafından yönetiliyor. Uzun yıllar, Kraliçe’nin eşi Prens Philip tarafından yönetilen vakıf, son yıllarda merhum Prenses Diana’nın büyük oğlu Prens William’ın patronajlığında.

Kurulduğu 1989 yılından bu yana, 22 milyon pounddan fazla bir meblağ sadece bu ödüller aracılığı ile toplandı. Bundan ayrı olarak vakfa yapılan bağışlar da 25 milyon poundu geçti. Dolayısıyla elde edilen tüm gelirler, müzik endüstrisi ve sahne sanatları çalışanları için harcanıyor.

“KEY WORKERS” ÇALIŞANLAR ÖZEL DAVETLİ

Londra’nın en büyük etkinlik ve konser kompleksi olan O2 Arena’da yapılacak törene, Covid kuralları gereği, negatif korona testi olan 4 bin kişi alınacak. Maske ve sosyal mesafe ile kabul edilecek 4 bin davetlinin, 2 bin 500’ü, pandemi boyunca canını dişine takarak, en ön saflarda işlerini yapan, halka hizmet götüren “key worker”lar.

Biletlerin geri kalan 1500 adedi ise, sanatçıların, menajerlerin ya da bağışta bulunmak isteyenlerin parayla satın alacakları biletler olacak.

Key worker’lara duyulan minnetten dolayı böyle bir karar alan vakıf yönetimi, gecenin duyurularına ve tanıtımına başladı bile.

DEVASA KOMPLEKSTE COVID ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE

Geceye katılan herkes, Ulusal Sağlık Hizmetleri NHS’in Test&Trace aplikasyonuna kayıtlı olacaklar ve takip eden günlerde olası bir temaslı durumunda kendileri ve çevreleri uyarılacak.

Seyirci kapasitesi 20 bin kişi olan O2 Arena’ya, 4 bin kişinin alınacak olması, maske, mesafe, hijyen kurallarına harfi harfine uyulacak olması ve NHS’in Test&Trace uygulaması ile normale dönme sürecine katkı sağlayacak başarılı bir organizasyon gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: A.A.