İptal Avrupa’da yeni oluşum kurdurdu: “Mücadelede biz de varız”

Türkiye’nin  İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi Almanya’daki Türkiye kökenlilerin yeni bir oluşuma gitmesine yol açtı. Stuttgart ve Çevresi İnsan Hakları İnisiyatifi sözleşmenin feshini tanımadığını bildirdi ve “Mücadelede biz de varız” dedi.

Tamamını Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin oluşturduğu “Stuttgart ve Çevresi İnsan Hakları İnisiyatifi” kuruldu. Girişimin açıklamasına göre “Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm bireylerine güvenli bir yaşam vaat eden, özellikle aile içi, kadına karşı ve toplumsal şiddetin her türüyle mücadeleyi esas alan bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca feshini 25 Mart 2021 tarihinde Almanya’nın Stuttgart kentinde bir araya gelerek” protesto etti. Schlossplatz meydanında davul, zurna, zil ve tef eşliğinde eylem yapan göstericiler, kararı tanımadıklarını bildirerek bunun derhal geri çekilmesini talep ettiler.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

“ÖDÜLLÜ  KARİKATÜRLERİN PANKARTLARINI TAŞIDILAR”

Gösteride protestocuların taşıdığı pankartlar da dikkat çekti. Eylemciler ellerinde, İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği ile Don Quichotte e-mizah dergisinin ortaklaşa düzenlediği “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” temalı uluslararası karikatür yarışmasında ödül alan karikatürlerden seçilmiş, Türkçe ve Almanca hazırlanmış renkli pankartları taşıdılar.

İtalyan kadın çizer Marilena Nardi, Polonyalı kadın çizer Izabela Kowalska, Ukraynalı çizer Oleksiy Kustovsky, Endonezyalı çizer Didie Sri Widiyanto, Kübalı çizer Michel Moro Gomez ve Türk çizer Oğuz Demir gibi dünyanın tanınmış karikatürcülerinin çizgilerinin yer aldığı pankartlar büyük ilgi çekti. Kadın mücadelesini işleyen karikatürlerin bulunduğu dövizleri taşıyan eylemciler  “İnsana onuruna, can güvenliğine ve haklarına tehdit oluşturan her alanda mücadeleye varız” mesajını verdi.

Stuttgart ve Çevresi İnsan Hakları İnisiyatifi konuya ilişkin şu basın açıklamasını da yayınladı:

“MÜCADELENİN HUKUKİ TEMELİNİ DE ZAYIFLATACAK”

“İstanbul Sözleşmesi’nin hukuka sığmayan feshi kararı Stuttgart ve Çevresi İnsan Hakları İnisiyatifi’nin oluşmasında ilk adımı oluşturmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi öncelikle hukuka tamamen aykırıdır. Bu sözleşme şiddetle mücadelenin yanı sıra, temel hak ve hürriyetlerin korunmasına da ilişkin bir sözleşmedir. Şiddetle mücadele dünyada üzerinde önemle durulması gereken bir problem iken, şiddetle mücadelenin hukuki açılardan da temellerini zayıflatacak, şiddet eylemlerinin faillerini psikolojik anlamda daha da cesaretlendirecek, mağdurlarına ise korunmasızlık hissi verecektir. Bu yaşam biçimi İnsan Haklarının korunmasına da önemli ölçüde gölge düşürmektedir.

“İŞBİRLİĞİNE ZARAR VERECEK”

İstanbul Sözleşmesi sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumlarının görev alanlarını belirleyip yurt içi ve yurt dışı ortak çalışmaları da teşvik eder. Bu sözleşme var olduğundan bu yana şiddetle mücadele açısından kurumlar arası işbirliğinde hatırı sayılır yollar kat etmiştir.  Bu sözleşmeden çekilme hem bu iş birliğine zarar verecek, hem de uluslararası platformlarda Türkiye Cumhuriyeti açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeplerden dolayı inisiyatifimizce bu hukuksuz kararı tanımıyor ve geri çekilmesini talep ediyoruz.

“ÖNCE KAFALARDA DEVRİM GEREKLİ”

Avrupa’da da kadınlar öldürülüyor, tecavüze uğruyor, şiddetin hedefine  yerleşiyor. Gerçekte tüm dünyada olduğu gibi kadının, insanın onurunun, can güvenliğinin korunması elbette sözleşmelerle, yasalarla sağlanmalıdır. Ancak biliyoruz ki önce bunun için zihniyet ve kafalarda da devrim gerekmektedir.

Stuttgart ve Çevresi İnsan Hakları İnisiyatifi girişimi olarak insan onurunun ve haklarının mücadelesinde partiler üstü anlayışla biz de varız diyoruz.”

YENİ POSTA – STUTTGART