Irkçı NSU cinayetleri davası: Kararın yıldönümünde katillerin gerisindeki güçler tekrar anımsatıldı

Irkçı NSU cinayetleri davası: Kararın yıldönümünde katillerin gerisindeki güçler tekrar anımsatıldı
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Neonazi Yeraltı Örgütü NSU davasının üçüncü yıl döneminde Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Gele Başkanı Durmuş Yıldırım bir basın açıklaması yaparak “Almanya bizden neyi ve niçin saklıyor?” diye sordu.

ATİB Başkanı Durmuş Yıldırım’ın yeni tartışmalara yol açması beklenen açıklaması şöyle:

“Neonazi Yeraltı Örgütü NSU davasının hukuken karara bağlandığı gün ATİB adına yaptığımız basın açıklamasında, ‘NSU davasında verilen karar vicdanları tatmin etmedi’ demiştik.

Özellikle mağdur edilen taraf ve insanlıktan nasibi almamış Neonazilerin hedefindeki Türkler olarak, bu katillerin perde arkasındaki işbirlikçileri, lojistik destek sağlayanları açıklanmadığı ve dava dosyalarına ulaşım yasağı kaldırılmadığı müddetçe bizim vicdanlarımız sızlamaya devam edecek. NSU cinayetlerini ortaya çıkararak deliller dosyasına mahkemece 120 yıl gibi bir ulaşım yasağının getirilmesi, NSU terör örgütünün Alman istihbaratıyla olan ilişkiler ağının ortaya çıkmasını engellemek için midir acaba?

Yabancı düşmanı, ırkçı zihniyete karşı yeterli mücadele yapılmış olsaydı, bunca ırkçı saldırı ve cinayetlerden sonra beşi Türk, toplam dokuz göçmenin kurşunlandığı bir Hanau katliamı yaşanmazdı.

Kanaatimizce Almanya’nın yetkili birimleri ve sorumlu kişileri bu konularda kendilerine ayna tutmalıdır.

Gerçekler açığa çıkmadığı ve dosyadaki gizlilik kaldırılmadığı müddetçe, 120 yıl boyunca Almanya Türkleri olarak nesilden nesle şu soruyu sormaya devam edeceğiz: Almanya bizden neyi ve niçin gizliyor?”

YENİ POSTA – KÖLN