İskoçya’da bağımsızlık talebi bitmiyor: Yeniden referandum mu?

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon tekrar denemek niyetinde: 2023 sonbaharında, gerekirse Londra’nın onayı olmaksızın ülkenin bağımsızlığı konusunda bir referandum düzenlenmesi için çabalıyor.

2014’te İskoçların yüzde 55’i Birleşik Krallık’ta kalma yönünde oy kullanmıştı. İkinci bir referandum ne anlama geliyor?

THE HERALD (İngiltere)

SİYASET YERİNDE SAYIYOR

The Herald, İskoçya’nın bağımsızlığı meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğine inanıyor: “İskoç siyaseti 2013’ten beri olduğu yerde sayıyor. Seçmenlerin yaklaşık yarısı artık ’Birleşik Krallık’ın yukarıdaki uzantısı’ olmak istemediği için ilerleyemez durumda. … Mesele kendiliğinden hallolmayacak ve her şeyden önce bunun bir çözüme kavuşturulması gerekiyor ki sonrasında karşı karşıya olduğumuz büyük sorunların üstesinden gelinebilsin: artan yaşam maliyetleri krizi, yaşlanan nüfus, nispeten düşük üretkenlik ve girişimcilik düzeyleri, zorluklarla boğuşan bir ulusal sağlık sistemi ve kamu sektörüne aşırı derecede bağımlı bir ekonomi.”

THE TIMES (İngiltere)

BU NESİL KARARINI ÇOKTAN VERDİ

The Times, Başbakan Sturgeon’un yeni bir referandumun yapılmasını sağlayabileceğinden şüpheli:

“Sekiz yıl içinde ikinci bir referandum yapılma olasılığı oldukça zayıf. Holyrood’daki [İskoçya Parlamentosu’nun bulunduğu bölge] SNP hükümetinin aksine, Westminster’deki Muhafazakâr hükümet, 2014 referandumunun tüm bir nesil için tek seferlik olduğu sözünden dönmeye niyetli değil. Aynı şey Keir Starmer yönetimindeki İşçi Partisi için de geçerli. … İskoç halkı da Sturgeon’un coşkusunu paylaşmıyor. Yapılan son anketler, seçmelerin yüzde 59’unun, siyasi görüşlerinden bağımsız olarak 2023’te referandum istemediğini gösteriyor.”

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr