İsveç parlamentosuna konuştu: Zelenskiy, Rusya’ya daha fazla yaptırım istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırısını durdurmak için daha fazla yaptırım uygulanması gerekir” dedi.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, bu sabah İsveç Parlamentosu’nda internet üzerinden konuşma yaptı. İsveç’in, Ukrayna’ya verdiği destek için minnettar olduğunu ifade eden Zelenskiy, İkinci Dünya Savaşı’ndan itibaren en karanlık dönemin yaşandığını belirtti. Zelenskiy’nin, konuşmasını, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle işbirliği yapan Banderistlerin sloganı olan ve bu nedenle çok eleştirilen “Slava Ukrayna” sözleriyle bitirmesi dikkat çekti.

Zelenskiy, dev bir ekranla yansıtılan çevrim içi bağlandığı oturumla İsveç parlamenterlerine duygusal bir konuşmayla seslenen ve ayakta alkışlanan Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını durdurmak için Batı ülkelerinden daha fazla yaptırım istedi.

Zelenskiy, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana binlerce ölümün olduğu, eşi benzeri olmayan karanlık bir dönemi yaşadıklarını belirterek “Rus ordusunun Ukrayna’da yaptıklarına bakın. Suriye’ye atılan bombalar bir aydır ülkemize atılıyor. Binlerce ev yıkıldı. 10 milyon kişi kaçtı. Rusya saldırıları durdurur durdurmaz kaçan insanların geri geleceğinden eminim” diye konuştu.

İLK SİLAH GÖNDEREN İSVEÇ’Tİ

İsveç’in, Ukrayna’ya ilk silah gönderme kararı veren ülke olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, “İsveç, tarihi bir karar vererek bize ilk silah yardımı yapan ülke oldu. Ayrıca Rus yaptırımlarının da arkasında duran İsveç’e teşekkür ederim. Burada şunu da belirtmek isterim ki, savaş suçlarını işleyenlerin tamamının adalete teslim edilerek cezalandırılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy’den sonra söz alan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, savaş devam ederse Ukrayna’ya daha fazla askeri destek sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Linde’nin ardından ise merkez sağı temsil eden Moderaterna (M) isimli partinin başkanı Ulf Kristersson söz aldı. Kristersson, Zelenskiy’nin konuşmasını “tarihi bir konuşma” olarak değerlendirdi.

Öte yandan İsveç hükümeti, Ukrayna’ya 5 bin AT4 tanksavar silahı daha gönderme kararı aldı. Daha önce hükümet, Ukrayna’ya, 5 bin AT4 tanksavar silahı, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri miğfer, 135 bin askere yetecek hazır gıda, 10 bin bandaj, 100 bin litre alkol ve koruyucu ekipman, 367 uçaksavar, 62 çiftli dürbün ve 5 dron ile 3 bin 400 koruyucu kıyafet göndermişti.

YENİ POSTA – SEDA ŞANLIER

FOTO: AA