İsveç: Sağ popülistler ne kadar etkili olacak?

İsveç: Sağ popülistler ne kadar etkili olacak?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.10.2022
10
A+
A-

Muhafazakâr ve ekonomide liberal “Ilımlıların” lideri Ulf Kristersson, İsveç’in yeni başbakanı oldu.

Yeni Başbakan Kristersson’un muhafazakâr koalisyonu, eylül ayındaki seçimlerden ikinci parti olarak çıkan İsveç Demokratları (SD) ile yakın bir işbirliği geliştirmeyi planlıyor. Sağ popülistlerin etkisi çok mu fazla olacak?

GÖTEBORGS-POSTEN (İsveç)

YAPACAK ÇOK İŞ VAR

Göteborgs-Posten, hükümet değişikliğini memnuniyetle karşılıyor:

“İsveç’te artık çoğunluğun konuştuğu dilin İsveççe olmadığı anaokullarının var olduğu gerçeği, etnik ayrımcılığın ve toplumsal dışlamanın ulaştığı boyutu gösteriyor. … Öte yandan, çete suçları yeni canlar almaya devam ediyor ve 2022 şimdiye kadarki en ölümcül yıl oldu. … Sağ partiler ve Liberaller bu hakikati artık kabullenmeye çalışıyor. Çocukların gelişim olanaklarını kısıtlayan bu dışlamaların aşılabilmesi için göçün sürdürülebilir olması gerekiyor. Kolluk kuvvetleri, çete suçlarına son vermek için güçlü araçlara ihtiyaç duyuyor. … Ayağı yere basan liberalizm budur işte.”

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG (Almanya)

İKTİDAR KARŞILIĞINDA SATILAN RUHLAR

Süddeutsche Zeitung İskandinavya muhabiri Kai Strittmatter, muhafazakârların SD artık normal bir partiymiş gibi davranmasına öfkeli:

“Hatırlayalım: SD, seçimlerin hemen öncesinde kendi saflarındaki 200’den fazla yetkilinin ırkçılık yaptığı veya neonazi etkinliklerine katıldığı tespit edilen bir partidir. … İktidara susamış muhafazakârlar ve liberaller, aşırı sağa eşi görülmemiş bir fırsat sunuyorlar. Liberal Parti lideri, pazartesi günü bunun yalnızca bir ‘al gülüm ver gülüm’ meselesi olduğunu öne sürdü. Aslında durum şu: Ne zamandır bekledikleri bakanlık pozisyonlarını almak karşılığında ruhlarından bir parça veriyor ve fark etmeden üzerine bir parça da demokrasinin ruhundan ekliyorlar.”

EXPRESSEN (İsveç)

DÜMENİN BAŞINDA İSVEÇ DEMOKRATLARI YOK

Expressen, koalisyonun SD’nin dümen suyunda gittiği iddialarına karşı çıkıyor: ”SD, göç ve suç politikaları meselesinde beklendiği üzere çok şey elde etti. Bu konuda yolları Ilımlılarla pek çok yerde kesişiyordu zaten. … Ancak SD, Avrupa dışındaki ülkelerden gelen sığınmacı göçünün komple durdurulması gibi meseleler hakkında lafını dinletecek birilerini bulamadı. … Liberallerin bu işbirliği çerçevesinde adeta paspasa dönüştürüldüğü iddiasını da sorgulamak gerekir. Yeni nükleer güç, ordunun yeniden silahlandırılması ve İsveç’in NATO üyeliği konularında başka hiçbir parti böylesine ateşli bir kampanya yürütmemişti. Şimdi bunların tamamını da hayata geçirebilirler. … Sağcılar arasında kurulan bu yeni işbirliğinin mimarının SD olduğu iddiasına kulak asmayın.”

YENİ POSTA – STOCKHOLM

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/290165/isvec-kristersson-basbakan-oldu

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.