İsveç’ten Ukrayna’ya “savaşçı” geçişleri: Anlaşma imzalayacaklar

Yüzlerce İsveçli, gönüllü olarak Ukrayna’ya savaşmaya gidiyor. İlk ekibin bugün (perşembe) Ukrayna’da olması bekleniyor.

 

İsveç’teki Ukrayna Büyükelçisi, askeri eğitim almış gönüllüler aradıklarını belirterek, konuyla ilgili diğer tüm sorular için kişileri grubun koordinatörü Philip Brännvall’e yönlendirdi. Aftonbladet gazetesinde yer alan habere göre Brännvall, şimdiye kadar 400 kişinin başvurduğunu ve onlardan bir kısmının bugün hareket edeceğini diğerlerinin ise daha sonra  Ukrayna’ya gideceğini belirtti. Brännvall, güvenlik gerekçesiyle daha fazla bilgi vermedi.

Bölgeye giden İsveçlilerin önce Polonya’daki Krakow’a gidecekleri, oradan da Ukrayna’ya geçiş yapacakları belirtildi. Gidecek ekiplerin, Ukrayna ordusuyla anlaşma imzalayacakları vurgulandı.

İsveç hükümeti şimdiye kadar Ukrayna’ya 5 bin tek kullanımlık tanksavar, 5 bin kask, 5 bin güvenlik yeleğinin yanı sıra değeri 400 milyon kronun biraz üzerinde kumanya gönderdi.

RUS SAVAŞ UÇAĞI İSVEÇ HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ

Öte yandan İsveç Genelkurmay Başkanlığı (Försvarsmakten) dört Rus savaş uçağının İsveç hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. İsveç Hava Kuvvetleri, Jas 39 Gripen ile bu ihlale karşı cevap verdiğini ve yapılan bu ihlali fotoğrafla belgelediğini söyledi. Försvarsmakten gazetesindeki habere göre Hava Kuvvetleri Komutanı Carl-Johan Eström, “Bu durumlara karşı hazırlığımızın iyi olduğunu ortaya koyduk. İsveç’in toprak bütünlüğünü ve sınırlarını güvence altına almak için sahadaydık” dedi.

İki SU 27 ve iki SU 24 isimli dört Rus uçağının İsveç hava sahasını ihlal ettiği belirtildi. Yetkililer ihlalin kısa sürdüğünü ve olayın Gotland’ın güneyinde gerçekleştiğini belirtti.

Bu arada İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Eström, “Mevcut durum ışığında, olayı çok ciddiye alıyoruz. Rusya profesyonelce olmayan ve sorumsuz bir eylemde bulundu” diye konuştu.

SEDA ŞANLIER – AMSTERDAM