İşveren çalışanın aşı statüsünü sorabilecek: Ama “aşı ol“ baskısı yapamayacak

Almanya’da hükümet bazı alanlarda işverenin çalışanlara koronavirüse karşı aşı olup olmadıklarını sorabilmesini sağlayan düzenleme üzerinde uzlaştı. 

Almanya hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), bazı alanlarda işverene, çalışanlarının aşı olup olmadığı bilgisini edinebilmesi konusunda anlaştı. Söz konusu düzenlemeye göre bakımevleri, çocuk yuvaları, okullar ve otel ile benzeri yerlerde çalışanlar koronavirüse karşı aşılanıp aşılanmadıkları bilgisini işverenle paylaşmak zorunda olacak. Ancak çalışanlara aşı olmaları için baskı yapılamayacak.

Almanya’da halen hastaneler ve doktor muayenehanelerinde çalışanlara aşı statüleri sorulabiliyor. Hükümet, Pandemiyle Mücadele Yasası’nda ek bir düzenleme yapmayı planlıyor. Meclis Bütçe Komisyonu tarafından onaylanan düzenlemenin, önümüzdeki hafta meclise gelmesi planlanıyor. Bu arada Sağlık Bakanı Jens Spahn bu düzenlemenin kendisi için yeterli olmadığını dile getirdi. Bakana göre bütün alanlarda işveren tarafından çalışanlara aşı olup olmadıkları sorulabilmeli.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.