İtalya’da yeni hükümet: Sivil toplum kuruluşlarına uyarı

İtalya’da yeni hükümet: Sivil toplum kuruluşlarına uyarı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.11.2022
11
A+
A-

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Akdeniz’de düzensiz göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarına (STK) ait gemilerin, bu operasyonları yaparken belirli kurallara uyması gerektiğini söyledi.

 İtalya Dışişleri Bakanı Tajani, Brüksel’deki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında İtalyan gazetecilere açıklamalarda bulundu. İtalya’nın, Akdeniz’de düzensiz göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarına ait gemilere limanlarını açmamasıyla yaşanan krize değinen Tajani, “İtalya, göç sorununun, sadece İtalya ve Fransa’nın değil, Avrupa’nın sorunu olduğunu ortaya koydu. Bu sorunla AB nezdinde yüzleşip, çözülmesi gerektiğini belirttim” dedi. Tajani, bu konuyu görüşmek üzere AB dışişleri ve içişleri bakanları ortak toplantısı yapılması talebinde bulunduklarını da kaydetti.

Bugünkü görüşmelerinde ayrıntıya girmediklerini ancak Avrupa’nın göç konusunda nasıl bir rol üstleneceğini tartıştıklarını dile getiren Tajani, “STK gemileriyle ülkemize gelen göçmenlere ilişkin sorunu büyük bir ciddiyet ve kararlılıkla, birine karşı değil, sorunu çözme iradesiyle ortaya koyduk. İtalya’nın 7 bin kilometrelik sahili Avrupa’nın sınırıdır ve bu, herkes tarafından anlaşılmalıdır” diye konuştu.

STK gemilerinin resmi makamlara hiçbir bilgi vermeden denize açılıp göçmenleri kurtardığını ifade eden Tajani, “Bunlar, denizde kurtarma yapmıyorlar, Akdeniz’in ortasında insanları oraya getiren insan kaçakçılarıyla randevuları var. Bu, AB tarafından kontrol edilmeli ve düzenlenmeli” dedi.

İtalya’nın bir sonraki STK gemisinin gelişinde ne yapacağına ilişkin soruya Antonio Tajani, “STK’lerin belirli kurallara uyması gerekiyor. Hadiseden hadiseye bakacağız, her biri diğerinden farklı. Bilgileri toplayıp, ayrıntılı olarak görmek lazım” yanıtını verdi.

Bu arada, İtalyan basınında yer alan haberlerde, Avrupa Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper’ın, İtalya’nın STK gemilerine yönelik yaklaşımına karşılık, “STK gemisiyle başka bir gemi arasında ayrım yapmıyoruz. Denizde, hayat kurtarmak yasal zorunluluktur” dediği kaydedildi.

FRANSA-İTALYA GERGİNLİĞİ: SORUN, DÜZENSİZ GÖÇ

İtalya’nın, geçen hafta Akdeniz’de göçmenleri kurtaran 4 STK gemisine önce limanlarını açmakta direnmesi, ardından da liman verdiği 3 geminin 2’sindeki göçmenleri acil sağlık koşullarına göre “seçerek” tahliye etmesi, söz konusu 4 gemiden birine limanlarını açan Fransa’nın sert tepkisini çekmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada, “İtalya’yı sorumlu bir Avrupa devleti gibi davranmamakla” suçlamış ve Fransa’nın İtalya’dan yeniden yerleştirme programı çerçevesinde alacağı 3 bin 500 göçmenin alımını askıya aldığını duyurmuştu.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ise 11 Kasım’da Fransa’nın bu tepkisini, “anlaşılmaz, haksız ve saldırgan” olarak nitelemişti.

Bu gelişmelerin ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün telefonda, iki ülke arasında göç konusunda gerilen ilişkileri ele almıştı.

YENİ POSTA – ROMA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.