“İyi ki Söder ve Habeck kaybetti”: Gazeteciden acı saptamalar

Alman gazeteci Gerhard Spörl, Yeşiller ve “muhafazakâr demokratların” başbakan adaylığı yarışından elenen Robert Habeck ile Markus Söder için “İyi ki iktidar mücadelesini kaybettiler” dedi. Spörl’e göre Habeck ve Söder kendilerini çok önemsiyorlar ve dünyanın kendi çevrelerinde döndüğünü düşünüyorlar.

Almanya’nın en çok izlenen haber siteleri arasında yer alan ve Ströer Medya Grubu’na ait “t-online” haber portalında, Hıristiyan demokratlarla Yeşiler’in başbakan adaları karşılaştırıldı. Site  yazarlarından Gerhard Spörl, Birlik’90/Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin Genel Başkanı Markus Söder’in başbakan adaylık yarışından geri çekilmelerinin isabetli bir karar olduğunu savundu.

“İyi ki Söder ve Habeck iktidar mücadelesini kaybetti” başlıklı bir yazı kaleme alan Spörl, ilk bakışta Robert Habeck ve Markus Söder’in ortak noktalarının çok az göründüğünün ancak her ikisinin de benzer açıkları olduğuna işaret etti.

Spörl, başbakan adaylığını Eşbaşkan Annalena Baerbock’a kaptıran Robert Habeck’in Almanya’nın tirajı en yüksek haftalık gazetesi  “Die Zeit”a içini dökmesini ağır ifadelerle eleştirdi:

“Zeit’a içini döken Robert Habeck, Yeşillerin ilk başbakan adayı olamamasını haksızlık olarak görüyor. Sahip olduğu siyasi deneyiminin önemsenmemesinden, adaylık yarışında ana kriterlerden birinin ise Baerbock’un ‘kadın’ olmasının etkili olmasından şikayet ediyor ve aday gösterilmediği günün kendisi için ‘siyasi kariyerinin en acı günü’ olduğunu söylüyor.”

“HABECK BOŞUNA GERİDE KALMADI”

Gerhard Spörl, bu görüşmenin bile Annalena Baerbock’u Yeşillerin tarihsel figürü konumuna yükseltmenin doğru bir seçim olduğuna kesin bir kanıt olduğunu vurgularken, Habeck’in kendisine bir kötülük yaptığını ileri sürdü. Spörl, şu saptamalarda bulundu:

“Robert Habeck (…) duygularını açıkça basına açıklamak yerine sessiz kalsaydı daha iyi olurdu. Peki Annalena Baerbock başbakanlık adaylığında geride kalsaydı ne yapardı? Onun sefaletini bu şekilde göstereceğini sanmıyorum.

İlginç bir şekilde, benzer türden iki kahraman bu hafta Yeşiller ve Birlik partilerinde galip geldi. Annalena Baerbock ve Armin Laschet için sebat ve azim karakteristiktir. Her şeyi kişisel olarak almazlar. Baerbock ve Laschet uzun soluklular, azim, güçlü bir özgüven ve bir tutam tevazu, istikrarlı bir karakteri oluşturur.

Habeck ve Söder ise kendilerini çok ciddiye alıyorlar. İki kaybeden de çok önemli ortak noktalara sahip. Robert Habeck ve Markus Söder’e göre. her şey onların  etrafında dönüyor. Bireyciler ve temsil ettikleri şeyden çok kendilerini önemsiyorlar. Bu onların başbakanlık için kötü aday oldukları anlamına gelmez, ancak karaya oturmalarının şans eseri olmadığını gösterir.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA / Gruene.de ©️ Nadine Stegemann