Johnson, Ruanda’yla mülteci anlaşması yaptı: Yerel seçim hamlesi mi?

Johnson, Ruanda’yla mülteci anlaşması yaptı: Yerel seçim hamlesi mi?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.04.2022
7
A+
A-

Büyük Britanya hükümeti, ülkeye gelen sığınmacıları iltica işlemleri süresince 6 bin 500 kilometre uzaktaki Ruanda’ya yerleştirmeyi planlıyor.

 

Anlaşma, Ruanda’da insan haklarının kötü durumu ve Devlet Başkanı Kagame’nin otoriter yönetim tarzı nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldı. Basın bölünmüş durumda.

LE MONDE (Fransa)

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE HEDEF SAPTIRMA HAMLESİ

Le Monde’a göre, Johnson gündemi yeni meselelerle meşgul etmek istiyor:

“Büyük Britanya Başbakanı, iltica başvurularının işleme alınmasını Ruanda’ya ‘ihale etme’ sözü vererek, göçmenlerin Manş Denizi’ni geçmesine mani olmak istiyor. Ancak asıl derdi, partisi için tehlikeli olabilecek yerel seçimlere üç hafta kalmışken, seçmenin dikkatini Korona kurallarını ihlal ettiği için ödemek zorunda olduğu para cezasıyla ilgili skandaldan başka yöne çekmek. Johnson yeni prosedürü, sınırlar üzerindeki kontrolü yeniden tesis etme vaadinin yerine getirildiğini gösteren bir ‘Brexit kazancı’ olarak sunuyor. Üstelik bir de AB’den ayrılmanın yol açtığı olumsuz ekonomik ve diplomatik sonuçları unutturmaya çalışıyor.”

THE DAILY TELEGRAPH (İngiltere)

İYİ VE HIRİSTİYANLIĞA YARAŞIR BİR PLAN

The Daily Telegraph, Anglikan Kilisesi’nin lideri Justin Welby’nin Paskalya vaazında projeyi neden eleştirdiğini anlayamamış gözüküyor:

“İntikamcı hislerle girişilen bir taksim meselesi değil söz konusu olan; aksine, daha da büyük bir kötülüğün önlenmesi: insan kaçakçılığı. Ekseriyeti bir zulümden kaçma değil de, zengin olma arayışında olan genç erkeklerden müteşekkil binlerce göçmen, tamamen güvenli ülkelerden geçerek nihayetinde Manş Denizi’ni aşmak üzere büyük paralar ödüyor. … Ruanda politikasını eleştiren solcular, bunun yerine ne önerdiklerini açıklamalılar. Bırakalım da tekneler geçsin mi? Hangi yoldan olursa olsun, buraya gelmek isteyen herkese izin mi verilsin? Bu, Hıristiyanlığa yaraşır olmayan bir sonuca, yani yeryüzünde en güçlünün hayatta kalmasına yol açar.”

THE INDEPENDENT (İngiltere)

VİCDAN TAŞERONA DEVREDİLİYOR

The Independent, Ruanda planının başarısızlığa mahkum olduğu kanısında:

“Planın [insanları Büyük Britanya’ya kaçmaktan caydırma konusunda] işe yaraması için, buraya gönderilenlerin karşı karşıya kalacakları koşullardan korkması lazım. Dolayısıyla, planın temelinde zulüm ve acı var. Avustralya’nın tasarladığına benzer deniz aşırı merkezler, perişan durumdaki insani felaket bölgeleri haline geldi. Ayrıca, Ukrayna, Hong Kong ve Afganistan’dan gelecek sığınmacılarla dünyanın geri kalanından gelecek sığınmacılar için bir hayli keyfi (ve yanlış) kurallar geçerli. … Bu, çaresiz sığınmacıları kabul etmesi için fakir bir ülkeye para ödeyerek onları unutmak ve Büyük Britanya’nın ulusal vicdanını taşeronlaştırmak demek. Ama bu işe yaramayacak.”

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/280032/johnson-ruanda-yla-muelteci-anlasmasi-yapti

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.