Kadınlar göç hikayelerini anlattı

Kadınlar göç hikayelerini anlattı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.03.2023
6
A+
A-

Almanya’nın Nürnberg Göçmen Kadınlar Bayern adlı inisiyatif grubu Nürnberg Belediyesinin Kültür Dairesi’ne bağlı kültür evlerinden LoniUblerHaus’dabir kültür etkinliği gerçekleştirdi. 
Göçmen Kadınlar Bayern adlı grubun kurucusu Ebru Sarı, düzenledikleri etkinlikte şunları söyledi:

“Amacımız toplumsal yaşamın tüm alanlarından kadınlara yönelik ayrımcı yasalar ile kadınları yoksullaştıran sosyal ve kültürel yaşamın dışına iten sosyal kısıtlamalara son verilmesini, kadınların rahat iş yaşamına katılmasını, meslek öğrenmesini kolaylaştıran önlemlerin alınmasını, göçmen kadınların uyumunu kolaylaştıran tedbirlerin alınmasına yönelik projeler hazırlamaktayız. Kadınların toplumsal yaşama katılmasını sağlayacak etkinlikler düzenlerken, kadına yönelik şiddete karşı birlik ve dayanışma içerisinde hareket edilmesi için çalışmalar yapacağız. Etkinliğimizde çocukken göç etmiş kadınların hikayelerinden, yeni göç etmiş kadınların hikayelerine uzanan geniş bir zamanda yolculuk yapıldı. Birlik ve dayanışmadan güç doğacağı vurgulandı. ‘Göç nedir?’slaytı büyük ilgi gördü.”
Nürnberg Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş’ın da hazır bulunduğu etkinlikte davetliler, anlatılan hikayeleri dinlerken kimi zaman güldü kimi zamanda hüzünlü dakikalar yaşadı.
Göçmen Kadınlar Bayern adlı inisiyatif grubunun çalışmaları konusunda da bilgi veren Ebru Sarı ve çalışmaları birlikte yürüten arkadaşı Arzu Mumcu İlarslan, çocuklar için Türkçe-Almanca masal okuma, Almanca drama atölyesi, belgesel film gösterimi ve söyleşisi, Çalışma Dairesi (Arbeitsagentur) bilgilendirme semineri, online okul seçimi ve sosyal haklarla ilgili seminerler, hareket atölyesi, kitap kulübü, ücretsiz Almanca kursu ve workshoplar gibi faaliyetlerine dikkat çektiler. Göçmen Kadınlar Bayernİnistiyatif grubunun etkinliğine misafir konuşmacı olarakda Kuzey Bavyera Türk- Alman Kadınlar Kulübü Onursal Başkanı Gülseren Suzan Menzel, Aysel Aydın ve Eylem Balaban katıldı. Program sonunda Eylem Balaban ve Onur Serindağ’ın müzik ziyafeti ilgiyle dinlendi.

İLHAN BABA-NÜRNBERG

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.