Kamuoyu tepkisi mi etkili oldu? “Manifesto” sonunda Almanya’ya gelebilecek

Vize gerekçesi ile Almanya’da sahneye çıkması engellenen “Manifesto” ile Oyun Sandalı ekibi Almanya’ya geliyor. Ekipten yapılan açıklamada “Marx ve Engels’in heyulası Almanya’nın üzerinde özgürce dolaşacak!” denildi.

Tarihte ilk kez tiyatro sahnesine uyarlanan ve geçen yıl nisan ayında İstanbul’da dünya prömiyerini yapan Manifesto’ya vize çıktı.

Cansu Fırıncı’nın oynadığı, Harun Güzeloğlu’nun (Oyun Sandalı) uyarlayıp yönettiği Manifesto, Federal Almanya’nın en az 6 kentinde, belki daha da fazlasında sahnelenebilecek.

Oyun Sandalı ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ortaklaşa Türkçe ve Almanca bir basın açıklaması yaparak son durumu paylaştı:

“Kısa bir süre önce kamuoyuna duyurduğumuz Manifesto oyumuzun Almanya turnesinin vize engeline takılması ile ilgili güncel gelişmeyi sizlerle paylaşıyoruz.

EKİBİN HER ÜYESİ İÇİN İSTİSNASIZ 6 AYLIK VİZE

2-12 Haziran tarihlerini ve Almanya’nın 6 şehrini kapsayan turnemizin vizeleri, 6 aylık süreyi kapsayacak şekilde ve tiyatro ekibinin istisnasız her üyesi için 7 Haziran günü mesai bitiminde Konsolosluk tarafından onaylandı.

“UĞRADIĞIMIZ ZARARI VE SEYİRCİ MAĞDURİYETİNİ DEĞİŞTİRMİYOR”

Şüphesiz bir şekilde, vizelerin geciktirilmesinden dolayı oluşan kamuoyu tepkisini geçiştirmek için verilen vizeler, turnemizi ertelemek zorunda kaldığımız ve uğradığımız maddi zarar gerçeğini değiştirmiyor. Seyircilerimizin düşürüldüğü mağduriyeti uzun uzadıya anlatmamıza gerek bile yok.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi/Almanya ve Oyun Sandalı olarak büyük bir kararlılıkla duyuruyoruz: Turnemizi, ilerleyen aylarda ve çok daha fazla şehirde oyunumuzu bekleyen seyircilerimizle buluşturacağız.

Marx ve Engels’in heyulası Almanya’nın üzerinde özgürce dolaşacak!”

YENİ POSTA – STUTTGART