Kanser tedavisi: Alman BioNTech ve İngiliz Crescendo Biologics işbirliği

Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in, kanser ve diğer hastalarına yönelik immünoterapi tedavileri geliştirmek için İngiltere merkezli Crescendo Biologics iş birliği yapacağı bildirildi.

 

BioNTech ve Crescendo Biologics’den yapılan ortak açıklamada, söz konusu tedavileri bulma işbirliğinin ilk aşamasının 3 yıl süreceği belirtildi. Açıklamada, BioNTech’in işbirliğiyle ortaya çıkartılacak tüm immünoterapi tedavilerinin dünya çapında geliştirme ve pazarlama haklarını elinde tutacağının altı çizilerek, Crescendo Biologics’in de ürünlerin satışından lisans ücreti alacağı ifade edildi.

Açıklamaya göre, BioNTech, iş birliği döneminde 40 milyon doları ön ödeme olmak üzere Crescendo Biologics’e 750 milyon dolardan fazla ödeme yapacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Crescendo’nun platformunun mRNA temelli tedavilerin geliştirilmesi için mükemmel özellikler sunduğunu ve hastalar için çığır açan hassas ilaçlar sunmak için Crescendo ile çalışmaya başlamaktan heyecan duyduklarını belirtti.

YENİ POSTA – MAİNZ

FOTO: AA