Kanserle mücadelede devrim yapmıştı: Şimdi de Alzheimer ve felç tedavisinde çığır açıyor

Kanserle mücadelede devrim yapmıştı: Şimdi de Alzheimer ve felç tedavisinde çığır açıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.02.2022
Düzenleme: 02.02.2022 11:03
24
A+
A-

Almanya’da çalışmalarını sürdüren ve üç boyutlu yazıcıdan yapay organ üretme yolunda ekibiyle hızla ilerleyen Dr. Ali Ertürk bu kez de beyin hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde çığır açacak bir çalışmaya imza attı.

Nörobiyolojinin en yetenekli isimlerinden Helmholtz Araştırma Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü Direktörü Dr. Ali Ertürk, Yeni Posta’ya yaptığı özel açıklamada “Çok heyecanlıyız, çünkü artık beyne ilaç vermemize gerek kalmayabilir, belki sadece kafatasındaki hücreleri hedef alabiliriz” dedi.

KAFATASI İLE BEYİN YÜZEYİ BAĞLANTILARI

Dr. Ertürk yeni ufuklar açan çalışmalarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“2018 yılında doku şeffaflığı kullanarak kafatası-beyin yüzeyi bağlantılarını gösterdik. Bu bağlantılar bağışıklık hücrelerinin kafatasından beyne doğru geçişini sağlar. Kafatası hücrelerini beyinle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanmak için diğer kemik ilikleriyle karşılaştırmamız ve insan hastalıklarındaki rollerini keşfetmemiz gerekiyor.

BİRÇOK YENİ TEKNOLOJİ KULLANILDI

Bu  çalışmamızda birçok yeni teknoloji kullandık. scRNAseq, MS-proteomics, tüm fare şeffaflığı, insan kafatası şeffaflığı, skull bone marrow to the dura, hastaların TSPO-PET görüntülenmesi ve yapay zekâ tabanlı analizler. Kafatası beyin için fiziksel bir koruyucu olma göreviyle bilinir. Son çalışmamızda kafatasının çeşitli nöroinflamatuar hastalıklar sürecinde beyinle etkileşimini görmek ve izlemek için kullanılabileceğini gösteriyoruz.

KAFATASI BARİYERDEN ÇOK DAHA FAZLASI

Bu çalışmada, insan kafatasının fiziksel bir bariyerden daha fazlası olduğunu ve Alzheimer ve inme gibi çeşitli beyin hastalıklarının teşhisi ve tedavisi için hedef alınabileceğini gösterdik. Perspektifleri konusunda çok heyecanlıyız, çünkü artık beyne ilaç vermemize gerek kalmayabilir, belki sadece kafatasındaki hücreleri hedef alabiliriz. Ayrıca erken teşhis ve tedavi takibi için çeşitli nörolojik hastalıkları olan hastaların kafatası görüntülerini alarak klinik uygulamaya başladık”.

Çalışmanın linki ise şöyle:

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.12.24.473988v1.full.pdf

BİONTECH İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM

Kanserle mücadelede devrim yapan ve organ naklinde bilim dünyasında atılan adımların tümünü tek bir hamle ile “sollamayı” başaran Dr. Ali Ertürk, BioNTech ve diğer şirketlerle işbirliğinde kendi teknolojilerini sunabilmek üzere Deep Piction adlı bir şirket de kurdu.

IŞIN ERTÜRK – STUTTGART

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.