Katolik Kilisesi taşınmazları iade ediyor: Kurtuba Ulu Camii mülkiyeti ise duruyor

Katolik Kilisesi taşınmazları iade ediyor: Kurtuba Ulu Camii mülkiyeti ise duruyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.01.2022
9
A+
A-

İspanya’da Katolik Kilisesini temsil eden Piskoposlar Konferansı (CEE), iktidardaki sol koalisyon hükümetiyle yaptığı pazarlıkların ardından mülkiyet hakkına sahip olduğu 965 taşınmazı devlete iadeyi kabul etti.

 

Başbakan Pedro Sanchez ile CEE Başkanı Kardinal Juan Jose Omella arasında yapılan görüşme sonrasında Katolik Kilisesine ait taşınmazlardan bazılarının devlete iadesiyle ilgili anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Kilise, muhafazakâr sağ görüşlü Halk Partisi’nin eski lideri Jose Maria Aznar’ın başbakanlık döneminde (1996-2004) çıkartılan kanun hükmündeki kararnameyi kullanarak 1998-2015 yılları arasında İspanya’daki 34 bin 961 taşınmazı kendi siciline kaydettirmişti.

Mevcut sol hükümetin bazı yasal değişiklikler yaparak konuyu gündeme getirmesinin ardından yürütülen müzakereler sonunda CEE, aralarında konut, çiftlik, okul ve mezarlığın da olduğu toplam 965 taşınmaz malı devlete iade etmeyi kabul etti.

YA KURTUBA ULU CAMİİ?

Katolik Kilisesine bağlı taşınmazlar arasında yer alan ve 2006 yılında kayıt altına alınan Kurtuba Ulu Camii’nin ise bu müzakerelerin dışında bırakılması dikkat çekti.

Kilisenin üçüncü bir şahsa ait olduğunu düşündüğü veya üzerindeki sahipliğinin farkında olmadığı gayrimenkulleri iade edeceği belirtildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve İspanya’nın en çok turist çeken mimarilerinden biri olan, Endülüs Emevileri döneminden kalma Kurtuba Ulu Camii’nin (786-988 yılları arasında yapıldı) Katolik Kilisesine ait olması uzun süredir tartışma konusu oluyor.

Günümüzde Kurtuba Camii-Katedrali adıyla bilinen tarihi yapı turistik ziyaretlere ve sadece Katoliklerin dini ibadetine açık tutulurken, mülkiyet hakkı için Kurtuba Belediyesi, İspanyol hükümeti ve bölgedeki İslam toplumunun girişimleri sonuç vermiyor.

YENİ POSTA – MADRİD

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.