“Kefenle defin zamanı”: Augsburg’da yabancılara genişletilmiş hizmetler

Yeşiller partili politikacı Serdar Akın, Augsburg Belediyesi’nden bilgiler içeren Türkçe bir basın açıklaması paylaştı. Akın 1.8 milyon avroluk uyum bütçesi kapsamındaki DIWA projesine, haziran ayından itibaren toplu taşıma araçları için üç ay boyunca uygulanacak olan aylık  9 avroluk aboneliğe, yabancılar dairesinde vatandaşa yönelik genişletilmiş hizmetlere ve kefenle defne yönelik ayrıntılı bilgi verdi.

 

Augsburg Belediye Meclisi Üyesi Serdar Akın yayınladığı bir Türkçe basın açıklaması ile kentteki göçmen kökenlilere yönelik çalışmaları ve Almanya’nın artan enerji fiyatları ile sunduğu yardım paketi çerçevesindeki aylık 9 avroluk topluma taşıma ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeşil politikacı Akın’ın açıklamaları şöyle:
“Bir yandan Corona pandemisini yavaş yavaş atlatmaktayken, öte yandan Ukrayna’da devam eden savaş hepimizin hayatını birebir etkilemektedir. Memleketini apar topar terketmek zorunda kalan insanların anlattıkları, ölüm haberleri ve internet veya televizyonda gördüklerimiz hem çok acı verici hem de savaşın bize aslında ne kadar yakın olduğunu göstermektedir. Örneğin artan enerji fiyatları hepimize ve özellikle dar gelirli kitleyi zorlamaktadır. Almanya Federal Hükümet’i bu yüzden ‘Entlastungspaket’ (yardım paketi) adı altında hazırlamış olduğu birtakım adımlar ile birlikte insanların bütçelerini rahatlamayı hedefliyor. Örneğin haziran ayından itibaren üç ay boyunca sadece aylık 9,00 avro ile Almanya genelinde tren, otobüs ve tramvayları kullanmak mümkün olacaktır… Savaşın tez zamanda sona ermesini ve dünyaya barışın hakim olmasını umut ediyorum.

YABANCILAR DAİRESİ’Nİ GELİŞTİRME ÇALISMALARI

Yıllardır ‘Yabancılar Dairesi’ ile ilgili, örneğin çalışanlara ulaşmanın zor olduğu, işlemlerin yavaş yapıldığı veya vatandaşlarımızın kendilerine yeterince yardımsever davranılmadığı gibi şikayetler mevcuttu. Bu konuları Nisan 2022’de komisyon toplantısında gündeme alarak, Augsburg Yabancılar Dairesi’ne 500 bin avroluk bir ekstra bütçe ayırmayı kararlaştırdık. Bu sayede en başta dijitalleşmeyi ciddi şekilde ilerletmek istiyoruz. Hedefimiz ilerde birçok standart işlemin evden bile yapılabilmesidir.

Öte yandan personel sayısını arttırarak, ulaşım konusunda iyileştirme sağlamak ve her randevu ihtiyacı olan vatandaşa en geç iki hafta içinde bir termin verilebilmesini mümkün kılmak istiyoruz. ‘Yabancılar Dairesi’nin çok dilli hizmet sunabilmesi ve daha büyük bir oda kapasitesine de erişmesi ayrıca kararlar listesine alındı. Önemli başka bir nokta ise insanlara ‘Augsburg’a hoş geldiniz’ tarzında samimi bir karşılama kültürünü yansıtmaktır. Bu yüzden kısa zaman içinde Belediye Dairesi’nin adını da değiştirmek istiyor Belediye Meclisi. Bir düşünsenize: Gelecekte ‘Yapancılar polisine gidiyorum’ demek yerine örneğin ‘Hoşgeldin Dairesine gidiyorum’ diyeceğiz. Psikolojik olarak önemli kanaatimce. Yine planladığımız diğer bir adım: Çalısanlar ile vatandaşlar arasında derin fikir ayrılığı veya ciddi iletişim sorunu olduğunda, devreye girecek ve uzlaşma yolları aramakta yardımcı olacak bir Ombudsman Komisyonu’nu inşa etmek olacaktır.

TABUTSUZ DEFNEDİLEBİLME İMKÂNI

Yıllardır Bavyera’daki mezarlıklarda ‘Tabut ile gömülme zorunluğu’ eleştiriliyordu. Nihayet Bavyera hükümeti muhalefetten ve sivil toplum kuruluşlarından gelen baskılardan sonra bu konuda bir esneklik yapmaya doğru gitti ve belediyelere çalışma yapabilme alanı yarattı. Konuyla ilgili yasal zeminin oluşmasıyla beraber Augsburg’daki Yeşiller Partisi ve CSU belediye hükümeti olarak harekete geçip, Augsburg’da tabutsuz, sadece kefen ile gömülmenin mümkün olabilmesi için Mezarlık Tüzüğü’nün (Friedhofssatzung) değiştirilmesini gündeme aldık. Ve nihayet Mezarlık Tüzüğü’nün yenilenmesiyle beraber artık, dini veya ideolojik nedenleri gerekçe göstererek, sadece kefen ile gömülmek mümkün. Tek dikkat edilmesi gereken husus, cenazenin mezarlık yerine kadar tabut içerisinde götürülmesi mecburiyeti… Örneğin Müslüman insanların yaşadıkları şehir ile özdeşleşebilmeleri konusunda mühim bir gelişme olduğu kanaatindeyim. Ekonomik açıdan değerlendirildiğinde ise tabii ki yine pozitif bir olay. Çünkü kendi inancının gereklerine göre bir yakınını defnetmek isteyen aileler artık bunu yaşadıkları şehirde gerçekleştirebileceklerdir.

UYUM ÇALIŞMALARI İÇİN DIWA PROJESİ

Augsburg belediyemiz Sosyal Entegrasyon Ofisi’nin (Büro für gesellschaftliche Integration) hazırlamış olduğu konseptin kabul edilmesiyle beraber, Avrupa Birliği AMIF fonlarından şehrimize 1.8 milyon avroluk uyum bütçesi kazandırmayı başardı. Bu şekilde başlatılmış olan DIWA isimli projemiz kapsamında birçok yeniliği gündemize alabildik ve ilerde kalıcı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Toplam 16 alt projeden oluşan bu büyük çalışmanın üç parçasını size örnek olarak tanıtmak istiyorum:

– Projemiz kapsamında Türkçe, Rusça ve Arapça şehir turları tasarlandı ve onlarca vatandaşımız anadilde şehir rehberi olarak çalışmak üzere eğitildi. Yani artık Augburg’u Türkçe bir şehir turu ile keşfedebilmeniz mümkündür.

– Belediye Arşivi’ne örneğin işçi göçü döneminde oluşan belgelerin de dahil edilmesi ve belediye hafızasının bir parçası olabilmesi için, göçmen kökenli insanların kurmuş olduğu derneklerin temsilcileri ‘arşivleme’ konusunda eğitildiler. Bu sayede göçmen derneklerinin kuruluş tüzükleri, mühim belgeleri veya tarihi resimleri de şehir arşivimizin bir parçası olacaktır.

– Birçoğumuzun birebir yaşadığı veya yakın çevresinde duyduğu önemli bir soruna başka bir alt proje ile parmak basıyoruz: Augsburg’da daire kiralama konusunda azınlık gruplarının maruz kaldıkları ayrımcılıkları bilimsel olarak araştıracak olan kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Bu araştırma çerçevesinde yüzlerce vatandaş ile görüşülüyor. Buradan elde edilecek sonuçlar ise gelecek için çok önemli. Çünkü siyasetçılere ilerde ayrımcılığa karşı önlem alabilmenin yollarını gösterecektir.”

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler serdar.akin@gruene-augsburg.de e-posta adresine başvurabilirler.

YENİ POSTA – AUGSBURG