Kemerini Erdoğan’a hediye etmişti: Mahmoud Charr 15 Mayıs’ta ringe çıkıyor

Yaklaşık üç buçuk yıl önce dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra başına gelmeyen kalmayan dünya şampiyonu Suriyeli boksör Mahmoud (Manuel) Charr, Türk kulübün formasıyla 15 Mayıs tarihinde Almanya’nın Hamburg kentinde yeniden ringe çıkıyor. 

Türkiye hayranı Mahmoud Charr, sürekli olarak en büyük hayalinin Türkiye’deki büyük bir stadyumda ringe çıkmak olduğunu belirterek, yaklaşık iki yıl önce dünya şampiyonluk kemerini bizzat ülkemize gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye etmişti. Charr, Türk halkına milyonlarca Suriyeli mülteciye kapılarını açarak, ev sahipliği yaptığı için minnettar olduğunu belirtmişti.

 “DÜNYA ŞAMPİYONLUK HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ“

Geçtiğimiz yıl kulübünü değiştirerek dünya devleri arasında yer alan Türk boks kulübü EC Boxing’e transfer olan efsane boksör Mahmoud Charr’ın promotörü Erol Ceylan, üç yıl aradan sonra Mahmoud Charr’ın ringe çıkmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Sporcumuzun dünya şampiyonluk kemeri maç dahi yapmadan hile ile elinden alındı. Muhammed Ali ve Mike Tyson gibi dünya devlerini ringlerle tanıştıran ünlü promotörü Don King, sporcumuza yaptığı bir oyun ile kemerini elinden aldı. ABD’de yapacağımız maçın tarihini bize geç bildirip, vize işlemlerini sekteye uğratarak bizim ABD’deki maç tarihinde orada olamamamızı ve maç yapamamamıza neden oldu. Biz de oraya giderek ringe çıkamadığımız için altın kemerimiz otomatik olarak maç yapmadan karşı tarafa geçti. Ancak bu dünya şampiyonluk hakkımız federasyon tarafından saklı tutularak ilerleyen aylarda yeninden dünya şampiyonluğu için ringe çıkacağımız belirtildi. Kulübümüzde yer alan diğer boksörler gibi Mahmoud’a da dev maçlar ayarlayabilmek için mücadele veriyoruz. Mahmoud, büyük bir savaşçıdır. Hiç bıkmadan, usanmadan ve ümitsizlik nedir bilmeden antrenmanlarını büyük bir arzuyla sürdürüyor. Hiçbir zaman pes etmeyen ve her aldığı büyük darbenin ardından yeniden ayağa kalkarak, daha güçlü bir şekilde geri dönmüştür. Kulübümüzde bulunan diğer boksörlerimizin de onu kendilerine örnek almalarını tavsiye ederim.”

VEDAT ALYAZ: ‘KİRLİ OYUNLARLA KARŞILAŞTIK’

Başarılı sporcunun basın danışmanı Vedat Alyaz, Mahmoud Charr’ın dünyada ilk kez iki kalça kemiğinin yerine platin konduktan yedi ay sonra dünya şampiyonluk maçını kazanan boksör olduğunu vurguladı. Charr’ın rakibinin belli olduğunu kaydeden Alyaz, şöyle konuştu:

“Charr, ABD’li boksör Christopher Lovejoy’a karşı yumruk sallayacak. Rakibimizin bugüne kadar hiç yenilgisi bulunmuyor. İki yıl önce dünya doping kurulu önce sporcumuzun dopingli olduğunu açıkladı, ardından da özür dileyerek bir yanlışlık olduğunu ve boksörümüzün doping kullanmadığı ve testlerde bir hata olduğunu belirtti. Ancak bu hata, maçımızın iptal edilmesine ve uzun zaman kaybetmemize neden oldu.”

YENİ POSTA – HAMBURG