“Kendini feshetmek zorunda kalabilir“: BM Güvenlik Konseyi kağıttan kaplan mı?

“Kendini feshetmek zorunda kalabilir“: BM Güvenlik Konseyi kağıttan kaplan mı?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.04.2022
7
A+
A-

Zelenskiy, BM Güvenlik Konseyi’ni Buça’da yaşanan vahşet karşısında hiçbir şey yapmamakla suçladı ve reformlar olmazsa Konsey’in “kendini feshetmek” zorunda kalacağını dile getirdi.

 

Böylece, Birleşmiş Milletler’in silahlı çatışmalardaki gücü ve güçsüzlüğü üzerine onlarca yıldır içten içe süren tartışma resmen yeniden masaya yatırılmış oldu.

NV (Macaristan)

MİLYARLAR HARCAMAYA DEĞMEZ

Siyaset bilimci Volodymr Fessenko NV’de, BM değişmek zorunda, değişmezse artık bir anlamı kalmayacak, diyor:

“Birleşmiş Milletler’in etkinliğine dair on yıllardır tartışma konusu olan kriz artık akut bir boyuta ulaştı. Söz konusu mesele özellikle BM Güvenlik Konseyi’ndeki karar alma mekanizmasının adilliği. Daimi üye olan ve konseyin herhangi bir kararını veto etme imkânına sahip bir ülke yalnızca uluslararası hukuku ihlal etmekle kalmadı (2014’te bunu görmüştük), aynı zamanda komşu bir devlete karşı büyük ve kanlı bir savaş başlattı. … BM şu anki haliyle var olmaya devam ederse, sonu Milletler Cemiyeti gibi olacak. … Böyle bir varoluş için de milyarlar harcamaya değmez.”

EXPRESSEN (İsveç)

GÜÇLÜNÜN HUKUKUNA GERİ DÖNEMEYİZ

Ukrayna Devlet Başkanı’nın Birleşmiş Milletler eleştirisine katılmamız gerektiğini düşünüyor Expressen:

“Putin’in savaşının yalnızca Ukrayna’yı değil, kurallara dayanan tüm dünya düzenini tehdit ettiği konusunda haklı Zelenskiy. Uluslararası hukuk ilkeleri olmazsa, güçlünün hukukunun hüküm sürdüğü bir döneme geri döneriz. İsveç gibi küçük ülkeler için bu karanlık bir gelecek anlamına gelir. BM’nin, büyük bir gücün taraf olduğu uluslararası çatışmalarla başa çıkamadığı ne yazık ki ortada. Yeni bir süper güç politikaları çağında iyiye alamet değil.”

SALZBURGER NACHRICHTEN (Avusturya)

KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANMASIN

Salzburger Nachrichten, Rusya her şeyi veto ettiği için Güvenlik Konseyi çalışamaz hale geldi, diyor:

“Veto, veto ve yine veto – BM Güvenlik Konseyi’nde şimdiye kadar vetolar yüzünden 263 kez karar alınması engellendi. Vetoların neredeyse yarısı Rusya’dan geldi. … Merkezi organlarından biri çalışmadığı için Birleşmiş Milletler derhal feshedilmeli mi? Hayır. BM kararları, Güney Afrika’da Apartheid’e son verilmesini sağlamıştı. Kuruluşundan bu yana, Kosova’daki kadar başarılı olanlar da dahil, 51 barış misyonu tamamlandı. … BM Güvenlik Konseyi güncelliğini yitirdi, yapılması gereken reform gecikti. Ancak diğer organlar çalışıyor. Asil bir fikrin yadigarları olan bu organların kıymeti hafife alınmamalı.”

YENİ POSTA – CENEVRE

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/279524/bm-guevenlik-konseyi-kagittan-kaplan-mi?pk_campaign=et2022-04-07-tr&pk_kwd=279524#

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.