Kendisine JFK diyor: Başbakanın oğlu meclis yolunda

Almanya’nın ilk ve şimdiye kadar tek Yeşil Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın oğlu Johannes F. Kretschmann da babasının partisinden Federal Meclis’e gitmeye hazırlanıyor. “JFK” rumuzunu kullanan genç Kretschmann doğanın ve çevrenin ateşli bir savunucusu.

Johannes F. Kretschmann kendisinden söz ederken  adının baş harflerinin de kısaltması olan “JFK”yi kullanıyor.

Berlin Hür Üniversitesi ve Berlin Humboldt Üniversitesi’nde Din Bilimleri, Rumen Dili ve Edebiyatı, Dil Bilimi öğrenimleri dallarında tam 12 yıl yüksek öğrenim görmüş. Hani şu müzmin öğrenci dediklerimizden. Öğrencilik yıllarında tabut taşıyıcısı olarak çalışmış, elma şarabı fabrikasında da koşturmuş.

En nihayetinde  Swisscom bünyesindeki bluewin.ch web sitesinde redaktör olarak kalıcı bir iş bulabilmiş.

Maraton koşmayı seviyor, gençlik yıllarında bir müzik grubunda sahne almışlığı bile var.

NESLİ TÜKENMİŞ CANLILARIN SAVAŞÇISI

Çevre dostu, nesli tükenmekte olan canlıların örneğin nadir bir kelebek türü olan siyah Apollos’un habitatının korunmasını savunuyor.

Ulaşımda sıklıkla bisiklet kullanıyor.  Uzun saçlı, sakallı, fotoğraflarına baktığınızda boynunda gümüşten “ Edelweiss” çiçeğinin yer aldığı bir bağ taşıyor. Hayatının merkezini ise erkek kardeşi Albrecht ve bugün İskoçya’da yaşayan kız kardeşi İrene ile büyüdüğü Konstanz ve Stuttgart arasındaki bir köy olan Laiz oluşturuyor. Johannes F. Kretschmann bugün, ailesinin evinden üç dakika uzaklıkta eski bir bira fabrikasında ekolojiyi merkezine aldığı bir yaşam sürüyor.

Siyasi yolculuğuna gelince:

SOYADININ FARKINDA

Genel seçimlerde Yeşiller’in iktidara geleceğine inanan “JFK”, Heilbronn’da düzenlenen parti kongresinde oyların yüzde 74,38’ini alarak, rakipsiz bir şekilde eyalet listesine 22. sıradan girmeyi başardı. Bugüne kadar Sigmaringen’den federal meclise genellikle Hıristiyan demokratların gittiği düşünülürse “JFK ezber bozdu” diyebiliriz.

JFK,  Kretschmann soyadının getirdiği sorumluluğun da farkında. Basına yaptığı bir açıklamada isminin yüksek beklentileri uyandırmasından endişeli olduğunu söyledi örneğin.  Siyasi kariyeri ile ilgili şu bilgece sözü de sarf etti: “Yolculuk amaçtır.”

Sanıldığı gibi siyasetin dikenli yollarında kapılar ona soyadı Kretschmann olduğu için kolaylıkla açılmadı. Üniversite birinci sınıftayken, 1999 yılında Yeşiller’e katıldı. Yani daha babası Başbakan bile değilken. Yeşiller’in gençlik örgütlenmesinde ise çok daha önce 1994 yılında çalışmaya başladı.  Bundan iki yıl önce, Yeşiller Sigmaringen Bölge Meclisi Yeşiller Meclis Grubu’nun Başkanlığı’na seçilince sevincini  “En sıcak partiye girdikten tam 20 yıl sonra, en ateşli meclis grubunun Yeşiller Sigmaringen Parlamento Grubunun Başkanı oldum” sözleriyle dile getirdi.

KANINDA VAR

Siyaset JFK’nın “kanında var” dersek çok da ileri gitmemiş oluruz aslında. Birçok uzmanın gözünde Alman sanayisinin kalbi sayılan Baden-Württemberg’de eyalet başbakanı olanı babası Winfried Kretschmann’ın yanı sıra ilkokul öğretmeni olan annesi Gerlinde Kretschmann da Yeşiller’de 15 yıl boyunca yerel politikalarda aktif rol üstlenmiş.

Hatta JFK’den önce bugün kanser tedavisi gören annesi Gerlinde Kretschmann da Yeşiller Sigmaringen Bölge Meclis Grup Başkanlığı yapmış. Teyzesi Dorethaea Wehinger 2016 yılından bu yana Eyalet Parlamentosu’nda Yeşiller milletvekili olarak sandalye sahibi.

Yeşiller’in eşbaşkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck ile partisinin iktidara geleceğine inanan JFK federal meclise seçilmesi durumunda Alman siyasetinde doğa ve iklimin en ateşli savunucularından biri olarak karşımıza çıkacağa benziyor.

“JFK”, soyadının taşıdığı ağırlığın farkında olduğunu sık sık vurguluyor.

Dolayısıyla mutlaka şimdi sıralayacağım özelliklerin de farkında olarak bunu söylüyordur:

BABASI HEM YEŞİL HEM MUHAFAZAKÂR MI?

Yeşiller Baden-Württemberg eyalet parlamentosuna ilk kez 1980 yılında girebildi. Baba Kretschmann ise baştan bu yana işin içindeydi. 2002 yılında Yeşiller Eyalet Meclis Grubu Başkanlığı’na seçildi. 2011’de 58 yıllık CDU iktidarına son vererek, Almanya’nın ilk “Yeşil Eyalet Başbakanı” oldu.

Baden-Württemberg eyaletinin üç dönemdir başbakanlığını üstlenen 72 yaşındaki eski lise öğretmeni ve doğabilimci Winfried Kretschmann tezatlarla dolu bir tablo çiziyor.

Öğrencilik yıllarında “aşırı sol” görüşleri nedeniyle bir zamanlar öğretmenlikten men edilme tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı.

Buna karşılık muhafazakâr demokrat Angela Merkel’i mülteci politikalarında ve korona krizinde izlediği politikalar nedeniyle defalarca  övdü ve yeri geldiğinde destekledi.

Kendi partisiyle gerginlikler yaşıyor.

Muhafazakâr seçmenler arasında ise popüler.

Vatansever, dindar.

İş dünyasına yakınlığı ile biliniyor.

Hatta birçok Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçinin kendisine “Yeşil politikacı Winfried Kretschmann’ın gerçekten doğru partide olup olmadığı sorusunu” yönelttiği bir isim.

Kretschmann’ın eyaletteki  58 yıllık  CDU iktidarını devirmesinde bu tezatlıkları da rol oynamış olabilir.

O zaman soralım: Daha uzlaşmacı bir Avrupa politikasını savunan “oğul” JFK, federal düzeyde politikaya atıldığında göç, sığınmacı ve sert korona tedbirleri konularında yeri geldiği zaman babası Winfried Kretschmann ile ters düşebilecek mi?

IŞIN TOYMAZ – SİGMARİNGEN

FOTO: www.johannes-kretschmann.de / Tobias Müller, Hanna Stauß