Kim cezalandırılıyor? Savaşın altında Ukrayna, Rus ve Avrupa halkları kalacak

21’inci yüzyılda utanç verici bir savaş sürüyor. Acı gerçek bir kez daha yineleniyor: Rusya-Ukrayna savaşının altında krizin başaktörleri değil Ukrayna, Rus ve Avrupa halkları kalıyor. 

İki haftadır süren çatışmaların ardından Ukrayna’dan yaklaşık 2,5 milyon kişi komşu ülkelere sığındı. Bu, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da en hızlı büyüyen mülteci krizi” olatak karşımıza çıkıyor. 18 milyon kişinin de insani yardıma muhtaç hale geleceği tahmin ediliyor. Rusya’ya baktığımızda da durum çok farklı değil. Yaptırımlar, halkın “Batı ürünlerinin yanı sıra eğitim ve kültür alışverişine erişimini de kısmen kesintiye uğratıyor. Yaptırımlar Rusya’daki demokrasi yanlısı güçleri zayıflatıyor.” O zaman şu soruyu sormak gerekiyor: Kim cezalandırılıyor?

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Rusya’ya tepkiyi anlıyoruz Ancak olayların arka planına da bakalım: Orada Ukrayna’yı tepeden tırnağa silahlandıran ABD ve onun bölgeyi silahlandırmada birbiriyle yarışan müttefiklerini görüyoruz. Gördüklerimizi, görmezlikten gelemeyiz.

Yaşlı kıta çok güç durumda. Son yıllarda ABD’nin yol açtığı göç akını ile boğuşan ve toplumsal barışını kaybetme noktasına gelen Avrupa, şimdi çok daha tehlikeli bir savaş ateşinin içine atıldı. Demokrasisi, ekonomisi ve toplumsal barışı ağır darbeler alacak. Ana akım “demokratik medya”, ABD’nin kendi çıkarları için Avrupa’yı ateşe attığı gerçeğini perdelemeye çalışıyor. Dostoyevski’yi, edebiyatı ve müziği bile vuran yasaklar konuluyor. Fakat şu, çok açık: Rusya-Ukrayna savaşının altında, Washington, Moskova ve Kiev’deki siyaset sınıfları veya oligarklar değil, Rusya, Ukrayna ve hatta Avrupa halkları kalacak.

Öte yandan karşılıklı yaptırımlar ve ihracat yasakları, Rusya’yı dünya pazarında yalnızlaştırıyor. Avrupa’nın tahıl ambarı Ukrayna, ana buğday tedarikçilerinden biri olmaktan çıkıyor. “Tüm bunların sonucunda elektrik, benzin, temel gıda maddeleri ve başka ürünlerde daha fazla fiyat artışı korkusu doğuyor.”

Bir Avrupa haber portalı olan Yeni Posta’nın YouTube kanalındaki haber ve tartışma programı “Kadın Sözü ile Avrupa” Ukrayna-Rusya savaşını, Avrupa’dan bakışla tartışmaya devam ediyor.

Yeni Posta gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Işın Ertürk’ün hazırlayıp sunduğu programın daimi konukları şöyle:

Serbest Ada Genel Yayın Yönetmeni Birgül Göker Perdisa – Bologna /İtalya

Serbest Gazeteci Seda Şanlıer

Serbest gazeteci Ufuk Evla Bostan

YENİ POSTA – STUTTGART

FOTO: Steve Bushero / unsplash.com; AA