Komşular: Almanya tam kapanmayı tartışırken, Hollanda’da kısıtlamaları gevşetmeye hazırlanıyor

Hollanda’da hükümet, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan önlemlerde iki hafta içinde 5 aşamalı bir plan dahilinde gevşemeye gidilebileceğini açıkladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, 28 Nisan’dan itibaren önlemlerin gevşetileceği fakat planın haftalık vaka sayısına göre değişebileceğini bildirdi. Ülkede 15 Aralık’ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış Covid-19 önlemlerinin ve 23 Ocak’ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 28 Nisan’a kadar süreceği kaydedildi. Önlemleri uygulamanın zorluklarına değinen Başbakan Rutte, “Herkesin kendince sebepleri var, fakat tedbiri elden bırakamayız” dedi.

Plan kapsamında, negatif test sonucu olan yükseköğretim öğrencileri 26 Nisan itibarıyla yüz yüze eğitime başlayabilecek. Ayrıca, okul saatleri dışında 4 ila 12 yaş çocuklar için hizmet veren çocuk bakımevlerinin 19 Nisan itibarıyla açılacağı belirtildi.

TAKVİM VE 5 AŞAMALI PLAN

Aşılama takvimine ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı De Jonge, mayıs başında 60 yaş üstü tüm bireyler ve kronik rahatsızlığı bulunanların aşılanmasını hedeflediklerini açıkladı. De Jonge, sürü bağışıklığı kazanılması için toplumun yüzde 70 ila 80’inin aşılanması gerektiğini söyledi. Bakan De Jonge, eğer üçüncü dalga aşılabilirse önlemlerde gevşemelerin başlayabileceğini de kaydetti.

Plana göre, hükümet 20 Nisan’da yapacağı toplantıda 28 Nisan itibariyle gevşeme takviminin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini açıklayacak. Hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin doluluk durumuna göre planda değişikliğe gidilebileceğini belirten De Jonge, ilk aşamada evlere kabul edilen misafir sayısının birden ikiye yükseltileceğini duyurdu.

11 Mayıs’ta başlaması planlanan ikinci aşamada negatif test ibraz edenler müze, hayvanat bahçesi ve stadyumlara alınabilecek. 25 Mayıs’ta başlaması planlanan üçünü aşamada kafe ve restoranların açılması öngörülüyor. 16 Haziran’da başlayacak dördüncü aşamada daha fazla toplu etkinliklere izin verileceği belirtilirken, 1 Temmuz itibarıyla tüm yetişkinlerin en az ilk doz aşılarının yapılacağı beşinci aşamaya geçileceği aktarıldı.

Hollanda’da etkileri gözlemlenmek üzere nisan ayı itibarıyla müze, cafe, restoran, hayvanat bahçesi, stadyum, gösteri salonları, tiyatro gibi yerlere ziyaretçiler alınmaya başlanmıştı. Deneme amaçlı yapılan seyircili etkinlikler neticesinde hükümet tamamen açma ya da kapatma kararını vereceğini açıklamıştı.

YENİ POSTA – AMSTERDAM

FOTO: A.A.