Komutanları CİMER’e şikayet eden 56 asker TSK’den atıldı

Libya Görev Grubu Komutanlığı’nda görevlendirilen 56 uzman çavuş, mobbing suçlamasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na (CİMER) toplu şikayet dilekçesi verdi. Bunun üzerine haklarında disiplin soruşturması başlatılan askerlerin görevine son verildi.

 

Türkiye’ye dönen askerler, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) atıldı. Ayrıca haklarında adli soruşturma da başlatıldı.

CİMER’e verilen dilekçelerde askerler yaşadıklarını anlattı.

İddiaya göre, yarbay rütbesindeki bir komutan, içtima sırasında askerleri şöyle tehdit etti: “Siz aldığınız parayı hak etmiyorsunuz, bu TSK ne generaller yedi, siz hiçbir şeysiniz. Beni istediğiniz yere şikâyet edebilirsiniz, dokuz sene hukuk şubede çalıştım. Sizi meslekten atmam 5 dakika. Dışarıda sizin yerinizde olmak isteyen binlerce kişi var.”

Üsteğmen rütbesindeki bölük komutanıysa “Size burayı dar etmezsem bu rütbeyi sökerim, size burada kan kusturacağım, sizi sahilde carettalar gibi süründüreceğim” dedi.

Hastayken bile kendilerine spor yaptırıldığını belirten uzman çavuşların üç yıla kadar hapis istemiyle soruşturulacağı da kaydedildi.

YENİ POSTA – ANKARA

Kaynak: www.dw.com