Korona protestoları her yerde: Yine korsan gösteri, yine suç duyurusu

Almanya’da korona tedbirleri karşıtlarının eylemleri, gösteri yasaklarına rağmen devam ediyor. En son Stuttgart’taki korona protestolarında yağdırılan cezaların benzerlerini polis Pforzheim’da verdi.

Pforzheim kentinde salı akşamı şehir merkezinde toplanan göstericilerden 40’ının kimlik bilgilerini alan polis iki eylemci hakkında ise maske takmadığı için yasal işlem yaptı.

Pforzheim Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Frank Weber gösterinin izinsiz bir şekilde spontane gerçekleştiğini yaklaşık 50 eylemciden 40’ının kimlik bilgilerinin alındıktan sonra serbets bırakıldıklarını, iki gösterici hakkında ise suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Korsan gösteri nedeniyle çok sayıda polisin görev aldığını ancak polis sayısını taktiksel nedenlerden dolayı bildiremeyeceğini kaydeden Weber, “Bu eylemler ne ilk ne de son olacak. Toplantı özgürlüğü hakkını savunuyoruz, buna karşın tedbir kurallarının ihlal edildiği noktada  müdahale etmemiz gerekiyor. Ortada izinsiz bir gösteri var” dedi.

Öte yandan ertesi gün de şehir merkezinde az sayıda eylemcinin sokakta ellerinde pankartlarla korona tedbirlerini kınadıkları görüldü.

MUSTAFA BOZDURGUT – PFORZHEİM

FOTO: A.A.