Korona salgınından bir darbe daha: Nürnberg havalimanı 40 milyon avro zarar etti

Küresel korona salgınının büyük etkilerinden biri de seyahat alanını derinden etkiliyor. Nürnberg Havalimanı da krizden nasibini aldı.

Geçtiğimiz senelerde zarar etmediği için Almanya’nın en iyi havalimanı arasında gösterilen Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı korona nedeniyle 2020 senesinde 40 milyon avro zarar ettiğini açıklandı. 

Albrecht Dürer Havaalanı Genel Müdürü Dr. Michael Hupe yaptığı açıklamada, “Küresel korona salgınının büyük etkilerinden biri de seyahat endüstrisinde hissediliyor ve Nürnberg Havalimanı da bu etkilenmeden maalesef nasibini aldı” dedi. Hupe, yönetimin erken tedbir almasına, yatırımlarda, personel ve malzeme maliyetlerinde tasarruf uygulaması yapmasına rağmen zararı önleyemediğine işaret etti.

Dr. Michael Hupe

2020’de  917 bin 296 yolcu, iş ve tatil amaçlı olarak Nürnberg Havalimanı’nı kullandı. Bu yıl eğer yaz sezonunda uçuşlarda bir hareketlilik olmazsa zararın daha da yükseleceğinin altını çizen Dr.Hupe, “Türk Hava Yolları’nın uçuşların var olması zararın çoğalmasını engelledi. Türk Hava Yolları gibi bir şirketin Nürnberg’den uçmasının havaalanına maddi katkısı büyük” diye konuştu.

İLHAN BABA – NÜRNBERG

FOTO: Airport Nürnberg/ Ralf Lang