Korona vurgunu: Yaşlılar Konseyi kutlamaları iptal edildi, ama broşür çıktı

Fürth’te “Seniorenrat”ın çeyrek yüzyıllık çalışmaları çerçevesinde özel bir broşür yayımlandı. Özellikle yaşlılıktaki yoksulluğa daha çok zaman ayrılması ve çözümler aranması gerektiği hatırlatıldı.

Fürth Yaşlı Yurttaşlar Konseyi’nin (Seniorenrat) 25 yıldönümüne yönelik geçen yıl sonunda yapılması planlanlanan kutlamalar, korona salgını nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Ancak, özel yıldönümü için tam zamanında, gönüllü komite “Zusammen(h)alt” broşürünü yayınladı. Broşür, Başkan Inge Hartosch tarafından Belediye Başkanı Thomas Jung’a sunuldu.

Inge Hartosch konu üzerine yaptığı açıklamada “Yaşlılar konseyi, idare ve belediye meclisi için önemli bir danışmandır ve özel çözümler sunar. Bu nedenle, belediye başkanına göre, büyük bir etkiye sahip olan ve yaşlılar için kaldırımın belirli yerlerde alçaltılması gibi hayatı kolaylaştıran, genellikle küçük ipuçları içerir” görüşünü de dile getirdi.

Hartosch ayrıca, iyileştirme önerilerine açık olan siyasi karar alıcılarla iyi işbirliğini de takdir ettiğini bildirdi.

YAŞLILIK YOKSULLUĞUNA ÖNLEM ALINACAK

Söz konusu broşür, son beş yılda elde edilen, üst düzey konularla ilgili konular, başvurular, sorular, öneriler ve açıklamalar şeklinde idare ve belediye meclisine sunulan her şeyin yanı sıra dört çalışma komitesinin kültür, eğitim, yeni medya ve ilçe ağ desteği, yaşlılık, sosyal ilişkiler, katılım ve entegrasyon, sağlık, beslenme ve egzersiz, şehir planlama, kentsel gelişim, çevre, doğa koruma, güvenlik ve trafik konularındaki çalışmalarını kapsıyor.

Inge Hartosch, açıklamalarında, gelecekte artacağına inandığı yaşlılık yoksulluğu ve geçen yıl belediye meclisinde kabul edilen genel yaşlı vatandaşlık kavramının da gündeme getirilmesini istedi.

Ücretsiz broşür, yaşlı vatandaşlar ve engelli kişiler için uzman ofisinden ve vatandaş bilgilendirme merkezinden temin edilebilir. Ayrıca internetteki www.fuerth.de (Fürth’te Yaşamak / Fürth’te Yaşlanmak) adresinden indirmek de mümkün.

YAŞLILAR KONSEYİ 4 YILDA BİR SEÇİLİYOR

Yaşlılar Konseyi, Fürth şehrinin halka açık, bağımsız bir kurumu ve bağımsız, partizan olmayan ve mezhepsel olmayan şekilde çalışıyor ve dört yılda bir seçilen 30 gönüllü üyeden oluşuyor. Ayrıca bakım sigortası fonları, sosyal yardım dernekleri, engellilik ve uyum danışma konseyi, eyalet sağlık departmanı ve sosyal işler bölümlerinin temsilcileri olarak uzmanlığa sahip danışma üyeleri de bulunuyor. Dört komitede ayrıca oy hakkı olmayan 16 gönüllü çalışan da yer alıyor.

ORHAN KURTER-FÜRTH