Koyunlaşan insanlar: NATO topyekûn bir propaganda savaşı planlıyor

Koyunlaşan insanlar: NATO topyekûn bir propaganda savaşı planlıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.08.2023
Düzenleme: 16.08.2023 12:45
119
A+
A-

Transatlantikçilerin sözde bilişsel savaşa ilişkin strateji belgeleri berbat bir şeyi ortaya koyuyor. NATO, Aldous Huxley’in ”cesur yeni dünyası”ndan hiçbir şekilde aşağı kalmaması gereken bir fikir diktatörlüğü kurmaya çalışıyor. Özgür fikir oluşumu ve özgür irade artık gerilerde kaldı bunun yerine hazır bir dünya görüşü ve ideolojik bir lapa var. 

Regensburg Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü’nde Amerikancılık ve propaganda üzerine araştırmalar yapan Jonas Tögel işte bu konuda bir kitap yazdı. “Bilişsel savaş –  NATO’nun bir silahı olarak en son manipülasyon teknikleri” (Kognitive Kriegsführung – Neueste Manipulationstechniken als Waffengattung der NATO) adını taşıyan kitap Westend Verlag tarafından okurla buluşturuldu. 

Alman gazeteci Ralf Wurzbacher,  Alman eleştirel haber sitesi NachDenkSeiten için kitabı anlatan bir makale kaleme aldı. Araştırmacı Jonas Tögel’in, propagandacıların en yeni ”silahı” olan ”bilişsel savaşa” işaret ettiğine yer verilen makalede Wurzbacher  “Artık bu sadece insanların olaylara bakış açısını şekillendirmekle ilgili değil, ruhlarını ele geçirerek, duygusal dünyalarını fethederek ve düşünce dünyalarını ilhak ederek insanları biçimlendirmekle ilgili” diyor.

Ralf Wurzbacher’ın yazısından öne çıkan başlıklar şöyle:

SENKRONİZE MEDYA VE SİYASET

Son sayfalarda yazar, özetlediği dehşet yolculuğunun belki de hala önlenebileceğine dair en azından bir umut kıvılcımı bırakıyor. Büyük ölçüde senkronize bir medya ve siyaset kurumu koşulları altında, ifade özgürlüğü ve özgür irade, kendi kaderini tayin etme ve demokrasi bugün zaten zor zamanlar geçiriyor. Ancak yönetenlerin ve güçlülerin geleceği nasıl hayal ettikleriyle ölçüldüğünde, çağdaş fikir oluşturma bir çocuğun doğum günü partisi gibi. Jonas Tögel, propagandacıların en yeni “silahları” olan “bilişsel savaş”ı inceliyor. 

Artık sadece insanların olaylara bakış açısını bir biçimlendirmekle ilgili değil. İnsanların ruhlarını ele geçirerek, duygusal dünyalarını fethederek ve düşünce dünyalarını ilhak ederek kendilerini şekillendirmekle ilgili. Sinir sistemini istenildiği gibi yapılandıran nanoteknolojilerin hedefi fiziksel iç organlar bile olabilir.

ZİHNİ HACKLEMEK

Henüz tam olarak o noktada değiliz ama bu tür senaryolar uzun zamandır düşünülüyor, planlanıyor ve araştırılıyor. Ve NATO’nun, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün, “savunma ittifakı” etiketi altında dünya çapında savaşlar yürüten, kışkırtan ya da sürdüren açık bir aktör olarak tüm bunlara dahil olması sadece düne ait değil. Bu modeli takip eden askeri pakt, şimdi hem Batılı hem de düşman halkların zihinlerine ve kalplerine karşı son darbeyi vuruyor. Amerikancı ve propaganda araştırmacısı Tögel’in yazdığı gibi, NATO bilişsel savaşı “zihinlerimizi bir bilgisayar gibi ‘hacklemek'” amacıyla “manipülasyonun en gelişmiş biçimi” olarak tasarlamaktadır. Ancak ordu bu konsepti 2020’den beri resmi bir program olarak dayatıyor olsa da, kamuoyu şimdiye kadar bu entrikalar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordu.

YUMUŞAK GÜÇ YÜKSELİŞTE

Ama bu iki nedenden ötürü eşyanın tabiatında var: Kim bir numaralı zihin kontrolörü olma fikrini pazarlayabilir ki? Ve: Zihnin arkasına yapılan saldırılar genellikle fark edilmez çünkü geleneksel savaşların aksine, yüksek sesle ateş etme ve ölme yoktur, daha ziyade yumuşak güç denen şey vardır. ABD’li siyaset bilimci Joseph Nye’ın tanımına göre bu, “güç ya da zorlama kullanmadan başkalarını istediğinizi yapmaya ikna etme becerisidir”. Buna karşılık sert güç, yani savaş teçhizatının kullanımı sadece ölüm, yıkım ve uzun süreli acılarla ilişkilendirilmez. Etkilenenlerde saldırgana karşı kin, saldırganlık ve nefreti de tetikler ki bu da mağlupların kalıcı olarak boyun eğdirilmesini zorlaştırır. Buna karşılık, “yumuşak” saldırıların avantajı, algı eşiğinin altında kaldıkları için daha az direnişe neden olmaları ya da hiç direniş göstermemeleridir. Tögel’e göre bu teknikler bir buzdağı gibi su yüzeyinin altında kalan psikolojik süreçleri hedef alır ve bilinçli deneyimin çok daha sınırlı dünyasına kıyasla saldırı için devasa bir yüzey sunar. Burada bombardımana tutulmak insan tarafından algılanmaz, bu yüzden etkilendiğinin farkında bile değildir, bu da “optimum durumda” bastırılmışlığını takdir etmeyi ve sevmeyi öğrenmesine yol açabilir.

Buradan Aldous Huxley’in “cesur yeni dünyasına” çok da uzak değildir. Britanyalı bir keresinde “yeni rejim altındaki tehlike, insanların hiç mutlu olmamaları gereken durumlarda bile mutlu olmalarıdır” demişti. Bu anlamda NATO stratejistleri, karada, denizde, havada, internette ve uzayda olanlara ek olarak “bilişsel alan” ya da “insani alan” ile altıncı bir savaş alanı oluşturmanın eşiğindedir. Tögel’e göre, “ya insanların zihni, düşünceleri ve bilgi işleme süreçleri ya da bütünüyle insan hedef alınmaktadır”. Bu bağlamda, bugün NATO İnovasyon Merkezi adlı düşünce kuruluşunda çalışan eski Fransız yarbay François du Cluzel’den alıntı yapıyor. Ona göre “operasyonların insani alanı (…) ister dost ister düşman olsun tüm insan çevresini ifade eder”.

SAVAŞ HER YERDE VE HER ZAMAN

Dolayısıyla, savaşlar sadece bölgesel olarak sınırlandırılmış değildir. NATO ilk başta enerjisini en yeni düşmanları olan Rusya ya da Çin’e yönelterek bu ülkelerin halklarını kendi hükümetine karşı hizaya getirmeye çalışabilir. Ancak kendi kampında da düşmana sempati duyan veya kapitalist “kullanım topluluğunu” reddeden insanlar olduğu için, iç cephede faaliyet göstermek ve olası bir son aşamada manipülatif bir şekilde tüm dünya nüfusuna savaş açmak daha az gerekli değildir. Böylece savaş zamansal olarak da çözülür, daha az gürültülü, patırtılı ve büyük ölçüde gizli de olsa her zaman gerçekleşir. Bunun yerine, Tögel’e göre, “düşüncelerimiz, duygularımız ve eylemlerimiz savaşın odak noktası haline gelir” ve ilan edilen amaç “bizi insan yapan her şeyi mümkün olduğunca tamamen kontrol etmektir”. Nihayetinde, insanoğlu her türlü düşünce ve yargılama kapasitesinden yoksun bir kuklaya dönüşecektir.

Bu geniş çaplı psiko-ideolojik saldırı her türlü araç ve kanalla yürütülmektedir: klasik kitle iletişim araçlarıyla, iç ve dış kampanyalarla (Maidan darbesi) ve elbette internet aracılığıyla, özellikle de sosyal medyada. Örneğin amaç, hedefe yönelik “dürtmeler”, yani küçük psikolojik “dürtmeler” kullanarak siber uzaydaki tartışmalara gerekli yönü vermek ya da kamuoyu eğilimlerini tahmin edebilmek ve böylece onları kontrol edilebilir hale getirmektir. Bu teknoloji, yıllardır hükümetler ve şirketlerle işbirliği yapan ve NATO’nun “Bilişsel Savaşla Mücadele” adlı inovasyon yarışmasını kazanan ABD’li Veriphix şirketi tarafından geliştirilmiştir.

BEYNE AÇILAN PENCERE

Tögel’in araştırmasına göre, psiko-savaşçılar özellikle İngiliz yazılım şirketi Cambridge Analytica’nın “başarısından” ilham aldılar. Facebook’taki sözde beğeniler aracılığıyla kullanıcıların kişilik özelliklerini çözme yöntemleri, hem 2016 ABD seçim kampanyasında hem de İngiltere’deki Brexit oylaması öncesinde iki kampanyanın (mikro hedefleme) temelini oluşturdu. Donald Trump ve Nigel Farage’ın etrafındaki Brexit destekçileri şirketin müşterileriydi ve zaferlerini buna borçlu oldukları söyleniyor. Skandal daha sonra ortaya çıktı ama Tögel’e göre NATO dijital manipülasyon için kendi programı üzerinde çalışıyor. NATO düşünce lideri du Cluzel, Cambridge Analytica’nın ”kitlesel gözetleme makinelerini” bir teknolojinin ”insanların beyinlerine nasıl bir pencere” açabileceğinin öncü bir örneği olarak nitelendirdi.

ON MİLYONLARCA ASKER ÖLÜME GÖNDERİLDİ

Her ne kadar buna giden yolun haritası çıkarılmış olsa da, daha güzel beklentiler de var. Tögel’e göre, 100 yıl önce halkla ilişkilerin (PR) ve modern savaş propagandasının doğuşuyla başlayan bir gelişmenin doruk noktasına doğru ilerliyoruz. Belki de en önemli öncü, ”fikirlerin silah olduğunu ve mermilerden bile daha etkili olduğunu” erken fark eden halkla ilişkilerin kurucusu Edward Bernays’ti. Onun entelektüel katkısı sayesinde yine de çok sayıda kurşun sıkıldı. Bernays, savaştan kaçınan Amerikalıları Birinci Dünya Savaşı’na katılmaya teşvik etmek üzere dönemin Başkanı Woodrow Wilson tarafından atanan uzmanlardan oluşan Creel Komisyonu’nun merkezi figürlerinden biriydi. Proje, kitle psikolojisi, psikanaliz ve davranışçılığın o zamanki en son bulgularını ilk kez bir araya getirerek, bütün bir ulusu zihinsel ve duygusal olarak hizaya getirmeye yönelik uyumlu bir kampanyayla baştan sona “başarılı” oldu. Bunun bedelini 100 binden fazla ABD askeri hayatlarıyla ödeyecekti ve daha sonra mükemmelleştirilen propaganda hileleriyle on milyonlarca asker daha ölüme gönderildi.

SÜRÜYÜ EVCİLLEŞTİRMEK

Tögel, propagandanın muzaffer yürüyüşünü bir dizi tarihi olayla aydınlatıyor, manipülatörlerin araçlarını tanımlıyor ve en esrarengiz kahramanlar hakkında aydınlatıcı bilgiler veriyor. Örneğin, daha 1922’de ”Kamuoyu” adlı eseriyle insanların yumuşak güçle sürekli yönlendirilmesi için bir tür kılavuz sunmuş olan yayıncı Walter Lippmann bir keresinde şöyle demişti: ”Halk yerine yönlendirilmelidir (…) böylece her birimiz kafası karışmış sürünün çiğnemesinden ve kükremesinden uzak yaşayabiliriz.” 

Bir yüzyıl sonra, plütokratik neoliberalizm ve tamamen miras bırakılmış bir medya sistemi altında totalitarizm neredeyse durdurulamaz görünüyor. Du Cluzel bunu şu şekilde ifade ediyor: ”Bilişsel savaş, savaş alanındaki askeri zaferden kalıcı siyasi başarıya geçişi sağlayan eksik unsur olabilir. (Sadece) insani alan nihai ve tam zafere ulaşabilir.”

KÜLTÜREL MANİPÜLASYON

Tögel’e göre kilit bir savaş alanı ”kültürel manipülasyon”dur: Bu, insanların dünyalarını, hükümetlerini, çatışmalarını ve savaşlarını algıladıkları gerçeklik için yorumlayıcı bir çerçeve dayatmak etrafında dönmektedir. Örneğin okullarda “eğitim çalışmaları”, eleştirel zihinlere karşı karalama kampanyaları (anahtar kelime: ”komplo teorisi”) ya da sosyal ağların son teknoloji ürünü “etkileme teknikleriyle” hedefli olarak etkilenmesi bu kapsamdadır. 

Buna ek olarak, akıllı telefonlar ve internet kullanımı yoluyla kendimizi şeffaf ve kontrol edilebilir hale getirmemizden yararlanan ”dijital manipülasyon” da söz konusudur. Bu veriler toplanacak, analiz edilecek ve kişiye özel yumuşak güç teknikleri için bir başlangıç noktası olarak kullanılacaktır. Son olarak, özellikle nano ve biyoteknolojiler, bilgi bilimi ve bilişsel ya da nörobilim (kısaca NBIC) gibi geleceğin teknolojileri devreye girecektir. Örneğin süper askerlerin yaratılması ya da insan zihninin nöro veya biyo-silahlarla ele geçirilmesi gibi.

KARANLIĞA IŞIK TUTMAK

Tüm bunlar kulağa ürkütücü geliyor, ancak bunların bir kısmı zaten uygulandı ya da uygulanma yolunda ilerliyor. Korkutucu olan bir başka şey de, girişimin canavarlığına ve hainliğine rağmen, planlama ve araştırma departmanlarında insanlığın kökünü kazımak ve ruhsal ve entelektüel olarak ikinci bir Ortaçağ kurmak için hevesle çalışan pek çok beyin, çıkarcı ve dolandırıcı olmasıdır.

Başta da yazıldığı gibi: Tögel’e göre durum yine de umutsuz değildir. Konuyla ilgili NATO belgeleri, insanların kendilerini nasıl savunabileceklerine dair talimatlar vermektedir. 

PROPAGANDAYI GEÇERSİZ KILABİLİRİZ

Örneğin, bilişsel savaşçıların en büyük müttefikinin halkın cehaleti olduğu yazılıdır. Bu nedenle savaşın her gün gerçekleştiğinin ve kendimizin de bunun merkezinde olduğumuzun farkında olmamız gerekiyor. Eğitim ve manipülasyon teknikleri hakkında kesin bilgi sahibi olmanın gerekli olduğunu belirten Tögel, sözlerini şöyle sürdürüyor: 

“Eğer başkalarıyla ağ kurmayı ve karanlık zamanlarda bile bir ışık olarak parlamayı başarırsak, o zaman ışığımızla diğer birçok insan için propagandayı gözle görülür bir şekilde geçersiz kılabiliriz. Bu güç verir, cesaret verir ve aynı zamanda insan kardeşlerimizin bilişsel savaştan kaçmalarına yardımcı olur.” Kulağa neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi geliyor.

YENİ POSTA – BERLİN

KAYNAK: https://www.nachdenkseiten.de/?p=102338

FOTO:   Sam Carter auf Unsplash

REKLAM ALANI