Letonya’da seçimin ardından neler değişecek?

Başbakan Krišjanis Kariņš liderliğindeki liberal muhafazakâr Jaunā Vienotība partisi (Yeni Birlik), Letonya’daki parlamento seçimlerini kazandı ve artık kendine koalisyon ortakları arıyor.

Sekiz yıldır en büyük muhalefet partisi olan ve daha çok Rus asıllı Letonyalıların desteğini alan Uyum Partisi ağırlığını kaybetti. Yeni kurulan Rusya yanlısı İstikrar Partisi ise yeni dönemde parlamentoda on bir sandalyenin sahibi olacak.

POSTİMEES  (Estonya)

ÖRNEK SEÇİM SİSTEMİ SAYESİNDE YENİ YÜZLER PARLAMENTODA

Postimees, komşu ülkedeki açık liste sistemine hayranlığını dile getiriyor:

“Parlamentonun neredeyse üçte ikisi değişti – Estonya’da hayal dahi edilemez bu. Letonya seçim sisteminin biricikliğinden bahsetmek gerekiyor. Seçmenler bir partiye oy verirken, tek tek adayları artıyla işaretleyerek ya da üzerlerini çizerek listede yukarı veya aşağı kaydırabiliyor. Letonya’daki sistemin avantajı, çok tartışmalı ve toplumu bölen siyasetçilerin başka ülkelerde olduğu gibi kolayca başarılı olamaması.”

LATVİJAS AVĪZE (Litvanya)

RADİKAL BİR DEĞİŞİM YOK

Latvijas avīze, çok sayıda milletvekili ve parti değişmiş olsa da Letonya siyasetinde belirli bir istikrarın korunduğunu gözlemliyor:

“Letonya siyasetinde radikal bir değişimden ziyade belirli sektörlerdeki tektonik hareketlerden veya -şimdilerin popüler değişiyle- ’baloncuklardan’ söz etmek mümkün: Rus, popülist, liberal ve muhafazakâr. Bu baloncukların bazıları biraz hava kaçırdı, bazıları alışılagelmiş şeklini kaybetti, ancak hiçbiri patlamadı ya da aşırı şişmedi.”

NEATKARĪGĀ (Litvanya)

RUSÇA KONUŞAN AZINLIK YANLIŞ DEĞERLENDİRİLDİ

Neatkarīgā, bugüne kadarki en büyük muhalefet partisi olan ve uzun süredir Rus asıllı seçmenlerin desteğini alan Uyum Partisi’nin neden kaybettiğini analiz ediyor:

“24 Şubat’tan sonra ‘Uyum’ yolunu kaybetti ve seçmeninin hangi dünyada yaşadığını ve ne düşündüğünü anlayamaz hale geldi. Letonyalı etnik Rusların büyük bir bölümünün Putin yanlısı olduğu açıktı, ancak artık Kremlin’in politikalarına sempati duymayan başka bir Rus kesiminin olduğuna dair umutlar da vardı. ‘Uyum’, Ukrayna’daki Rus saldırganlığına karşı çıkan seçmenlerin de mevcut olabileceğini ümit ediyordu. Ancak ne yazık ki çok sayıda Rusça konuşan Letonya vatandaşı, Ukrayna’daki Rus saldırganlığını desteklemeye devam ediyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/289374/letonya-da-secimin-ardindan-neler-degisecek