Londra’da sıra dışı etkinlik: Zayıflama kitabı aç evsizler için satıldı

Mizah yazarı Erdinç Utku’nun “Eyvah Zayıflıyorum!” adlı zayıflama kitabı satışından elde edilen gelir evsizlere verildi.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Londra Sofra Restoranlarının kurucusu Hüseyin Özer ve Sofra Mayfair restoranının sahibi Alper Güner’in desteğiyle düzenlenen kitap tanıtım etkinliğinde “Eyvah Zayıflıyorum!” adlı zayıflama kitabının geliri evsizlere gıda yardımı olarak verildi.

Cumhuriyet gazetesinde düzenli yazıları yayımlanan Erdinç Utku’nun beşinci kitabı “Eyvah Zayıflıyorum!” Londra’da sıra dışı bir etkinlikle tanıtıldı. Zayıflama kitabının satışından elde edilen yaklaşık 410 sterlin evsizlerlerle ilgili projeler yapan “Notlondon” adlı oluşumun temsilcisi ve evsizlerle ilgili “NotLondon” adlı kitabın da yazarı Richard Currall’a teslim edildi.

Richard Currall yaptığı kısa konuşmada Hüseyin Özer, Alper Güner ve yazar Erdinç Utku’ya teşekkür etti ve “kendi imkânlarıyla evsizlere destek olmaya çalıştıklarını, bu yapılan yardımın kendisini duygulandırdığını ve bunun evsizlere en yararlı olacak şekilde kullanılacağını” belirtti.

KORKUNÇ BİR PAZAR VE MİZAH

Limasollular Derneği (UK) başkanı Arife Retvan ve Oakthorpe Türk Okulu Derneği başkanı Ülkü Demirel’in de aralarında bulunduğu kitapseverlerin katıldığı etkinlikte kitabını tanıtan yazar Erdinç Utku, “279 milyar dolarlık bir pazarı oluşturan zayıflama sektörünü kiloluları para ve müşteri kaynağı olarak gören iştahı kabarık bir canavara” benzetti ve “mizahın zor zayıflama sürecinde yükümüzü hafiflettiğini ve kahkahanın mutluluk hormonu salgılayarak daha az yememizi sağladığını” söyledi.

Kitabın farklı bölümlerinden kısa örnekler sunan yazar Utku, “yardım kampanyalarında kitap satışını onaylamadığını ancak bu ilginç etkinlikte dünyada bir milyar obez varken bir milyar insanın da açlıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çektiklerini” vurguladı. Bu etkinlikte kitabın ruhuna ve felsefesine uygun olarak bu çelişkiyi ortaya koyduklarını belirtti. Yazar ayrıca etkinlik kapsamında 59 kitabının okuyucuya ulaşmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Cumhuriyet kitaplarından 19 Haziran’da satışa sunulan ve kısa sürede ilk baskısı biten, ağustos ayında ikinci baskısı yapılan “Eyvah Zayıflıyorum!”, Ankara, İzmir, Brüksel, Berlin ve Londra’da söyleşi ve imza günlerinde kitap severlerle buluştu. Erdinç Utku, 13 Kasım’da Frankfurt’ta, 14 Kasım’da ise Lahey’de kitabıyla ilgili söyleşi ve imza günlerinde kitapseverlerle buluşacak.

YENİ POSTA – LONDRA